Трохи історії та статистики

У Мюнхені з 30 травня по 3 червня проходила чергова, ювілейна Міжнародна спеціалізована виставка з водопідготовки, водоочистки, переробки та утилізації відходів – IFAT 2016. Ювілейна вона тому, що перша виставка IFAT (Internationalen Fachmesse für Abwassertechnik – Міжнародна виставка технологій переробки стічних вод) відбулася в Мюнхені 50 років тому. Тоді, у вересні 1966 року, вона зібрала 147 учасників з 9 країн і 10 200 відвідувачів з 40 країн. Площа виставки становила всього 18 тис. кв. м. Уже тоді цей форум привернув увагу фахівців високим рівнем представлених на ньому інновацій.

Тематика та масштаб виставки розширювалися дуже швидко: її програма доповнилася збором, транспортуванням та переробкою відходів, їх вторинним використанням, прибиранням вулиць, рішеннями щодо раціонального використання водних ресурсів тощо. Сьогодні IFAT стала найбільшим у світі форумом з питань екології та захисту навколишнього середовища. Екологічні виставки під маркою IFAT проводяться і поза межами Німеччини – в Китаї, Індії, Туреччині та ПАР.

Цього року виставка в Мюнхені розмістилася у 16 критих павільйонах і на 7 відкритих майданчиках виставкового центру загальною площею понад 230 тис. кв. м. Кількість учасників перевищила 3 000, в тому числі 1 695 німецьких (рекордна за всю історію IFAT – 45 %), 1402 компанії – іноземні з 59 країн. Вони представили обладнання, технології, послуги та останні наукові розробки для найважливіших галузей комунального господарства під девізом «Ресурси. Інновації. Рішення».

За кількістю представлених компаній у «Топ 10» країн-учасниць (не рахуючи Німеччини) увійшли Італія, Нідерланди, Австрія, Туреччина, Великобританія, Іспанія, Швейцарія, США, Данія та Франція.

За п'ять днів роботи виставки її відвідало близько 137 тис. чоловік, 48 % з яких склали зарубіжні гості з 170 країн. До «Топ 10» країн, з яких приїхали відвідувачі, увійшли Австрія, Італія, Швейцарія, Китай, Нідерланди, Чехія, Іспанія, Данія, Туреччина та Польща. Відзначено значне зростання відвідувачів з Австралії, Китаю, Ізраїлю, Італії та Сингапуру.

Сучасна трубопровідна інфраструктура – штрихи до портрета

Тематика виставки дуже велика й охоплює практично усе, що має відношення до екології: від водоочистки до утилізації автомобілів. Природно, значна частина експозиції так чи інакше пов'язана з будівництвом і експлуатацією комунальних мереж: цілі павільйони були присвячені насосам, запірно-регулюючій арматурі, системам теледіагностики та роботам для прочищення трубопроводів усіх діаметрів. І, звичайно, широко була представлена трубопровідна продукція – головним чином, для систем водопостачання та водовідведення. Труби всіх типів і діаметрів, фітинги всіляких конструкцій, колодязі, лотки, ущільнювачі, обладнання для монтажу та ремонту зайняли півтора павільйони.

На виставці були представлені практично всі матеріали трубопровідних систем – поліетилен, поліпропілен, ПВХ, склопластик і бетон. Практично (а може, і повністю) були відсутні труби зі сталі. Cast iron (чавун з кулястим графітом) у «трубних» павільйонах був присутній тільки у вигляді люків, дощоприймальних решіток і тому подібних виробів (заради справедливості треба зазначити, що двох виробників чавунних труб знайти на виставці все ж вдалося – у павільйонах, далеких від трубопровідної тематики. Мабуть, «металісти» на європейському ринку комунальних мереж остаточно здали свої позиції.

Виробники бетонних труб і колодязів все ще тримаються за цей ринок – їх продукції було досить багато. Проте практично всі представлені бетонні вироби, за дуже незначним винятком, мали внутрішню полімерну оболонку. Одна з «бетонних» компаній виставила своєрідний гібрид аеродромних плит з ПП трубами, облаштований закладним нагрівачем. Кілька компаній презентували спеціальні поліолефінові оболонки для бетонних труб і колодязів, що нагадують тонкостінні труби великого діаметра, на зовнішній поверхні яких розміщено багато невеликих «рогаток», що фіксують їх у тілі з/б конструкції.
Досить багато було представлено безнапірних труб некруглого перерізу: і овоїдальних (яйцеподібної форми, що звужуються донизу), і арково-лоткових (звужуються догори), і більш складних форм. Труби виготовлені з різних матеріалів – поліолефінів (ПЕ та ПП), ПВХ, склопластику, залізобетону. Їх монтаж здійснюється в розтруб (ПВХ, склопластик, бетон) або зварюванням встик (ПЕ та ПП), для якого пропонуються спеціальні нагрівальні елементи.

Судячи з того, що досить багато компаній пропонують блоки для модульних акумулюючих ємностей зливової каналізації (типу stormbox), цей напрям регулювання зливових стоків і зниження навантаження на систему каналізації став дуже популярним. Усі представлені блоки виготовлені з полімерних матеріалів методом лиття під тиском.

Полімерні труби, що стали вже звичними, – і напірні, і самопливні – представляли десятки компаній. «Гладкі» екструдовані труби з поліетилену, поліпропілену та ПВХ, багатошарові, труби зі структурованою стінкою, спіральновиті, а також усілякі фітинги, пластикові колодязі – зорієнтуватися в цьому різноманітті та знайти що-небудь нове, а тим більше виявити тенденції розвитку галузі було досить непросто. Мабуть, одна з таких тенденцій, втім, виражена не надто яскраво і спрямована вже швидше на демонстрацію виробничих можливостей, ніж на задоволення потреб ринку – це подальше збільшення діаметрів труб і фітингів. Мінімум три компанії представили напірні ПЕ труби діаметром 2 м. Кілька учасників показали литі ПЕ фітинги (відводи та трійники, головним чином, рівнопрохідні) діаметром 400-630 мм.

Що ж стосується відвідувачів виставки, то багато учасників відзначають, що за останні кілька років серед них помітно зросла частка фахівців, які професійно цікавляться можливостями та особливостями застосування тієї чи іншої продукції в конкретних проектах. Зростає інтерес до труб, розрахованих на високий тиск, високі температури та з високою стійкістю проти абразивного зносу.

Більше ніж виставка

Крім виставкових експозицій, програма форуму включала цілий ряд супутніх заходів: панельні дискусії, прес-конференції, технічні демонстрації та навіть 3-й відкритий чемпіонат Німеччини серед працівників каналізаційного господарства, організований Німецькою Асоціацією водопостачання, водовідведення та утилізації відходів (DWA). Німецька науково-технічна асоціація газо- та водопостачання (DVGW) провела для відвідувачів IFAT демонстрацію процесу будівництва водопроводу, в ході якої монтажники не тільки показували свою професійну майстерність з дотриманням усіх правил і нормативів, а й були готові відповісти на питання глядачів щодо матеріалів, технологій і особливостей їх застосування.

На відкритих майданчиках щодня проходили так звані «живі демонстрації» обладнання та технологій: водопідготовки, переробки відходів, спецавтомобілей для прибирання вулиць, збору та вивозу сміття, прочищення труб, прибирання снігу та інші. Між цими заходами влаштовувалися змагання з маневреності, утилізаціії будівельного сміття й автомобілів – це були справжні вистави, цікаві не тільки фахівцям. Чого варта тільки демонстрація процесу утилізації автомобілів: на очах у захопленої публіки приречені авто, серед яких чомусь переважали новенькі BMW з малопомітними зовнішніми ушкодженнями, грубо та незворотно розчленовувалися на складові частини...

Орієнтуватися в цьому океані інновацій, що заполонили 23 гектара виставкових площ, допомагав безкоштовний мобільний додаток для смартфонів.

Враження організаторів і думки учасників, опубліковані на сайті виставки, свідчать про те, що IFAT як і раніше є головною світовою подією галузі. Поза будь-яким сумнівом, це найбільша платформа для подання інновацій у галузях, що визначають якість життя людей і стан навколишнього середовища. Багато учасників зазначили, що в ході виставки вони провели продуктивні переговори, знайшли нових замовників і уклали нові контракти. Але й ті, хто нових контрактів не підписував, навряд чи стануть заперечувати, що IFAT – це прекрасна можливість ознайомитися з останніми технічними та технологічними новинками галузі, заявити про власні розробки, нарешті, просто зручний привід зустрітися із зарубіжними колегами й партнерами та підтвердити свою активність.

Наступна виставка IFAT відбудеться 14-18 травня 2018 року.Автор: Олександр Сазонов
ЖУРНАЛ ПОЛИМЕРНЫЕ ТРУБЫ - УКРАИНА