Гаряче водопостачання. Поговоримо про наболіле ...

Кожен рік у Києві з середини квітня проводиться традиційна профілактика теплових мереж, яка супроводжується масовим відключенням гарячого водопостачання. Мета цієї процедури – провести випробування тепломереж для підготовки до опалювального сезону. Тобто кияни традиційно залишаються без гарячої води.

У компанії ПАТ «Київенерго» створено інтерактивну карту планових відключень гарячого водопостачання в столиці.

«Щорічно з 1 березня до 1 жовтня «Київенерго» проводить планові ре-монтні роботи на об'єктах теплового господарства столиці. Ремонт на об'єкті триває від 1 до 5 днів і в деяких випадках може проводитися без відключення ГВП», – зазначено в повідомленні прес-служби компанії. На карті відображається інформація станом на поточний тиждень щодо об'єктів, де проводяться ремонти.

Інтерактивна карта планових відключень мереж ГВП в Києві

Це, звичайно, крок уперед, проте нам з вами, тобто споживачам, хочеться більшого ...

Що потрібно Києву, щоб гаряче водопостачання було безперебійним

Раніше така практика була поширена у багатьох країнах, де використовується централізована система гарячого водопостачання: країнах Балтії, Скандинавії, півночі Франції, частині Німеччини. Зараз, після модернізації та переобладнання, там вдалося в більшості міст замкнути систему в єдине кільце, яка працює цілий рік. Тому зараз для більшості європейських міст поняття опалювальний сезон не існує – до опалення можна підключитися тоді, коли ти хочеш, і так само відключитися. На жаль, для нас це поки технічно неможливо. Для того, щоб провести подібну модернізацію в Києві, необхідні серйозні інвестиції – десятки мільйонів євро. Тому в найближчій перспективі, десь 1-2 роки, можливості реалізувати подібний проект не буде.

Випробування 2016 року показали, що теплотраси зношені на 60 %, а в деяких випадках на 80 %. Кількість аварійних ситуацій на мережах ГВП міста висока. Всього за опалювальний сезон 2015-2016 роки в Києві сталося близько 3 тисяч пошкоджень. Це мережі ПАТ «Київенерго» і не тільки. Деякі пошкодження були виявлені під час випробувань, частина уже в ході опалювального сезону.

Отже, місто конче потребує інвестицій на модернізацію теплового господарства. Оновлення системи зменшить понаднормативні втрати в мережах, а це, в свою чергу, вплине на тариф. Хорошим прикладом є Польща, яка залучила 75 млн. євро від ЄС. Завдяки цьому було здійснено величезний масив робіт: замінено трубопроводи, теплопункти, обладнання. В результаті втрати тепла зменшилися на 68 %.

Про доцільність застосування попередньо ізольованих труб зі «зшитого» поліетилену РЕХ у системах теплопостачання сказано й написано багато, однак, якщо говорити конкретно про труби торгової марки ІЗОПРОФЛЕКС, то про деякі переваги варто нагадати окремо.

Мова йтиме про ІЗОПРОФЛЕКС® А – труби зі зшитого поліетилену РЕХ-а, армовані кевларовой ниткою.

Довідка: Армування труб високоміцними матеріалами – кевларом, скло-волокном або синтетичними нитками – переслідує дві основні мети: збільшення міцності трубопроводу, що забезпечує підвищення робочого тиску, та збільшення терміну служби трубопроводу при збереженні його експлуатаційних параметрів (робочий тиск, температура експлуатації).

Так, наприклад, якщо для труб зі зшитого поліетилену, які експлуату-ються в гарячому водопостачанні при тиску 10 бар, коефіцієнт запасу міцності становить 1,57, то для армованих труб коефіцієнт запасу міц-ності дорівнює 1,92. Труби цієї конструкції мають наступні переваги пе-ред неармованими трубами зі зшитого поліетилену з SDR 7,4:

зберігається величина внутрішнього діаметра, аналогічного діаметру для труб з SDR 11, характерна для трубопроводів на 6 бар;

надійно забезпечується рівномірність ступеня зшивання по товщині стінки внутрішньої оболонки, яка відповідальна за стійкість труб до підвищеної температури експлуатації;

збільшується стійкість труби до виникнення та розповсюд-ження тріщин.

(Інформація підготовлена на основі випробувань Незалежної Випробу-вальної лабораторії, виконаних на спеціальних стендах. Стенди виготовлені німецькою фірмою «Institut fur Pruftechnik Geratebau» – провідною компанією в області виробництва обладнання для випробувань пластмас та виробів з них, у тому числі труб.)

Таким чином, труби зі зшитого поліетилену РЕХ, що добре зарекомендували себе в сфері теплопостачання, із використанням армування отримали додатковий фактор надійності, довговічності та економічної переваги.

Починаючи з 2007 року, в проектах з реконструкції та капітального ре-монту теплових мереж і теплових мереж гарячого водопостачання Києва ПАТ «Київенерго» здійснило заміну понад 190 000 метрів металевих труб на попередньо ізольовані армовані труби ІЗОПРОФЛЕКС® А. Те, що ці труби з кожним роком усе ширше впроваджуються у столичні тепломережі, вже само по собі свідчить про надійність матеріалу труб і великі перспективи їх використання у майбутньому.

На 2016 рік у ПАТ «Київенерго» були великі плани щодо реконструкції та капітального ремонту мереж гарячого водопостачання, які не було реалізовано через фінансові труднощі компанії. Однак, незважаючи на недостатнє фінансування, відповідно до Інвестиційної програми та Програми ремонтів основного та допоміжного обладнання СВП «КИЇВСЬКІ ТЕПЛОВІ МЕРЕЖІ» по заміні труб системи гарячого водопостачання ПАТ« Київенерго» змогло частково реалізувати ряд проектів протяжністю 8800 метрів .

З них 3900 м.п. мереж ГВП оновлено трубами ІЗОПРОФЛЕКС. Були використані труби діаметром від 40 до 160 мм. Нові теплотраси з труб ІЗОПРОФЛЕКС прокладено за наступними адресами: вулиця Симиренка – 872 м.п., вулиця Аврори (Дмитра Луценка) - 745 м.п., вулиця Смолича – 536 м.п., вулиця Зої Гайдай – 1000 м.п., вулиця Якуба Коласа – 736 м.п.

В основному поставка труб ІЗОПРОФЛЕКС проводилася мірними відрізками в бухтах заводського намотування. На ремонтних ділянках по вулицях Симиренка та Якуба Коласа, де використовувалися труби діаметром несучої труби 160 мм (ІЗОПРОФЛЕКС А 160/200), з огляду на надвеликі барабани намотування бухти поставлялися спеціальним автотранспортом. Усі монтажні роботи із застосуванням труб ИЗОПРОФЛЕКС було виконано з використанням спеціального гідравлічного інструменту силами СВП «КИЇВСЬКІ ТЕПЛОВІ МЕРЕЖІ».

За інформацією з джерел «Київенерго» на 2017 рік заплановані капіта-льні ремонти 95 ділянок теплових мереж ГВП з використанням теплоізольованих полімерних труб орієнтовною протяжністю близько 17000 метрів (в однотрубному вимірі).
Дуже сподіваємося, що фінансова ситуація у ПАТ «Київенерго» нормалізується і будуть реалізовані всі плани компанії по заміні аварійно-небезпечних ділянок труб, а надалі й інших на сучасніші та надійніші труби. А ми з вами отримаємо те, чого чекаємо давно, – гарячу воду з крана 24 години на добу 365 днів на рік.

Автор: Павло Лазорко
ЖУРНАЛ ПОЛИМЕРНЫЕ ТРУБЫ - УКРАИНА