151 55Бурштин –  викопна скам’яніла смола давніх вимерлих хвойних дерев, яку знаходять у прибережних піщаних відкладах. Це прозорі та яскраво забарвленні у теплі кольори камінці, які здавна використовують при виготовлені ювелірних прикрас. Найбільші поклади бурштину в Україні знаходяться  у Клесові (Рівненська область). 

Історія видобування  бурштину в України умовно поділяється на три періоди: перший – XVIII- початок XX століття, другий – радянський (1917-1991 рр.), третій  –  з 1991 р. до нашого часу.

У 1979 році в межах Рівненської та Житомирської областей проводилися загальні пошуки, пошуково-розвідувальні та оцінювальні роботи щодо бурштину. Ці дослідження проводили в усіх раніше встановлених місцях. де був виявлений бурштин – у басейні рік Горинь і Уборть, районі смт Клесів, сел Бараши, Гулянка тощо

Залежно від глибини залягання продуктивних горизонтів можливий як відкритий (кар'єрний) видобуток, так і використання нетрадиційного свердловинного гідровидобутку.

При обох способах видобування бурштину застосовують транспортувальні трубопроводи для відведення відпрацьованої після вимивання дорогоцінних каменів  суміші піску та води до спеціальних  котлованів.  

З огляду на сучасні технології будівництва та експлуатації трубопроводів, для гідротранспортних комплексів найбільш перспективним  є використання для пульпопроводів поліетиленових труб, які характеризуються набагато вищою зносостійкістю у порівнянні зі сталевими трубами .  

На одній з ділянок розробки Клесівського родовища бурштин видобувають відкритим способом у котловані з  давнього русла річки завглибшки 6-10 м за допомогою гусеничного екскаватора. Потім бурштиномісткий пісок транспортують на вимивання дорогоцінного каменю, після чого по трубах відводять відпрацьовану водопіщану суміш. 

Попередній досвід видобутку показав нерентабельність використання металевих труб для скидання суміші води та піску після вимивання. Через сильну корозію металевих труб та інтенсивне стирання їх стінок труби доводилося досить часто міняти. Було прийнято рішення змонтувати систему водовідведення з поліетиленових труб. Для цього використали ПЕ труби діаметром 125 та 160 мм SDR 17 виробництва Калуського трубного заводу. Щоб систему можна було легко та оперативно переміщувати по кар’єру на різні ділянки різної довжини, з’єднання труб було виконано за допомогою буртових втулок і фланців.  

151 56

Поліетиленова система відведення відпрацьованої суміші успішно справляється зі своєю функцією.  Завдяки технологічним характеристикам поліетиленових труб вона має набагато довший термін експлуатації, не заіржавіє, оскільки не піддається дії корозії, в ній не утворюються відкладення на внутрішній поверхні. Невелика вага ПЕ труб дозволяє легко, без додаткової техніки  переносити їх з місця на місце. 

Поліетиленові гідротранспортні системи на практиці довели свою ефективність.

151 55a

Автор: Роман Стафійчук

ЖУРНАЛ ПОЛИМЕРНЫЕ ТРУБЫ - УКРАИНА