Мар'їнка - місто районного значення в Донецькій області України, адміністративний центр Мар'їнського району. Знаходиться поблизу залізничної станції Красногорівка, на річці Осиковій (притока Вовчої, басейн Дніпра). Станом на 01.01.2014 р. населення Мар'їнки становило близько 10 000 чоловік, Красногорівки – близько 16 000 чоловік.

У липні-серпні 2014 року в зв'язку з проведенням АТО місто Мар'їнка та станція Красногорівка опинилися в смузі фронту між силами ЗС України та ДНР. Обидва населені пункти зазнали численних артобстрілів і в ході протистояння неодноразово переходили від однієї сторони до іншої.

На початку червня 2015 року в районі Мар'їнки та Красногорівки застосовувалося важке озброєння, ці бої стали одними з наймасштабніших з моменту підписання домовленостей Мінськ-2 в лютому 2015 року. Та й зараз ці міста регулярно обстрілюють.

У результаті військових дій була серйозно пошкоджена міська інфраструктура, в тому числі й система газопостачання. Старий сталевий зовнішній газопровід був практично знищений по всій своїй протяжності ще в 2014 році. Вже два роки люди живуть без тепла, без можливості нормально приготувати їжу чи нагріти воду. Не можуть працювати без газу і місцеві промислові підприємства: цегельний і хлібний заводи, а значить у людей немає й роботи. Соціальна значущість відновлення газопостачання Мар'їнки та Красногорівки дуже велика.

Зараз проблему відновлення газопроводу вирішують фахівці Мар'їнського відділення Красноармійського УГГ ПАТ «Донецькоблгаз» за підтримки Мар'їнської районної держадміністрації, районної військово-цивільної адміністрації Мар'їнки, представників ЗСУ та губернатора Донецької області Павла Жебрівського.

Роботи на цьому об'єкті дуже небезпечні. Бригада з 24 монтажників працює практично на лінії вогню, коли ніякі домовленості зі стороною ДНР не дають гарантії, що обстрілу не буде. А стріляють тут кожен день.

Постійна ймовірність військових дій зумовила неможливість відновлення зовнішньої мережі, тому новий газопровід високого тиску (на 1,0 МПа) буде побудований траншейним способом з багатошарових поліетиленових труб МУЛЬТИПАЙП ІІІ діаметром 315 мм. З'єднання труб здійснюється методом стикового зварювання за допомогою трьох зварювальних апаратів – двох GF і одного Kamitech.Щоб швидше повернути людям газ, монтаж відбувається за дуже складних погодних умов: мороз, сніг і сильний вітер. Але, незважаючи на це люди працюють по 10-12 годин на добу. Більшість операцій доводиться виконувати вручну, оскільки через обстріли направляти техніку в зону проведення робіт небезпечно.

Для проведення зварювальних робіт при негативних температурах місцева влада надала намет площею 50 м2 і дві пічки-буржуйки для підтримки необхідного температурного режиму. Адже в газопостачанні неякісна зварка неприпустима та небезпечна.

Станом на 25 січня вже була змонтована нитка протяжністю 2100 м і ще 1000 м труби зварено в нитку по дві труби для прокладки в «сірій» зоні.

Трубна продукція для цього об'єкта надана Міжнародною організацією Червоний Хрест у співпраці з ТД «Євротрубпласт»: поставлено 3160 м.п. труби МУЛЬТИПАЙП ІІІ.

Військово-цивільна адміністрація Красногорівки за рахунок коштів субвенції з обласного бюджету забезпечила об'єкт фітингами, терморезисторними муфтами та фасонними частинами компанії +GF+ (Швейцарія).

Велику допомогу у проведенні робіт будівельникам надають військові. Вони слідкують за безпекою будівельників, спостерігають за місцевістю. Дуже важливим моментом, власне початковим етапом будівельних робіт стало розмінування траси газопроводу.

До весни ще далеко, і питання повернення в Мар'їнку та Красногорівку газу – це питання життя. Ці два невеликі населені пункти дуже постраждали від військових дій, багато їх мешканців були змушені виїхати, але зараз люди стали повертатися, і у них повинні бути гідні умови для життя. Газ необхідний у житлових будинках, школі, садках і лікарні. Запрацюють технологічні цикли цегельного та хлібного заводів – з'являться робочі місця. А в цілому це означає, що звичайні монтажники-газовики, щодня ризикуючи своїм життям, добудують газопровід, і газ у людей буде.

Багатошарові поліетиленові труби МУЛЬТИПАЙП II/МУЛЬТИПАЙП III для газопостачання

Труба МУЛЬТИПАЙП II є двошаровою трубою із соекструдованими шарами. Її зовнішній шар складається з ПЕ 100 RC, внутрішній – з ПЕ 100. Трубу МУЛЬТИПАЙП II рекомендовано використовувати для традиційної траншейної прокладки із засипкою піщаним або глинистим ґрунтом, реконструкції методом «труба в трубі» при хорошому стані внутрішньої поверхні відновлюваної труби. Зовнішній шар підвищеної міцності мінімізує можливі пошкодження труби та служить індикатором ступеня пошкодження труби МУЛЬТИПАЙП II.

Труба МУЛЬТИПАЙП III конструктивно складається з трьох шарів, зовнішній і внутрішній з яких виготовлені з ПЕ 100 RC, а середній – з ПЕ 100.

Для труби МУЛЬТІПАЙП III можливі всі області застосування, доступні для МУЛЬТІПАЙП II, а також траншейна укладка напірних трубопроводів з засипкою зворотним ґрунтом. Внутрішній шар підвищеної міцності захищає трубу від напружень, що виникають від дії твердих уламкових включень, які містяться в місцевому ґрунті.

Труби під торговельними назвами МУЛЬТИПАЙП II та МУЛЬТИПАЙП IIІ мають прогнозований термін експлуатації – 50 років за умови дотримання усіх рекомендацій з проведення розрахунків при проектуванні та виконання усіх вимог до процедур проведення монтажу, а також мають гарантійний термін зберігання 2 роки від дати виготовлення.

Для з’єднання труб використовують відповідні фітинги поліетиленові згідно з ДСТУ Б В.2.7–179.

Автор: Віталій Федорченко
ЖУРНАЛ ПОЛИМЕРНЫЕ ТРУБЫ - УКРАИНА