Кожне сучасне велике місто буквально обплутане лініями різних комунікацій. І, можливо, перше місце серед них належить мережам електропостачання та зв'язку. В Одесі вже третій рік триває реалізація проекта з оновлення підземних мереж електропостачання. У парку імені Шевченка здійснюється будівництво електропідстанції «Маразлієвська», до якої прокладаються нові електромережі.

Для безаварійної та надійної роботи електрокабель прокладається в спеціальному захисному футлярі з поліетиленових труб. Їх технологічні характеристики: несхильність до корозії, гнучкість і довговічність – забезпечують оптимальний захист електромереж.

На першому етапі підрядником було прокладено близько 10 км поліетиленових труб діаметром 110 мм. Роботи велися в центрі Одеси із старовинною та щільною забудовою, тому проектом була передбачена прокладка кабеля методом горизонтального направленого буріння (ГНБ).

Невеликий діаметр труби дозволив поставити її в бухтах довжиною 100 м, таким чином кількість зварних стиків зменшилася, а отже, і витрати на монтажні роботи були мінімізовані.

Потім модернізація електромереж почалася на вулиці Великій Арнаутській, де траншейна прокладка була неприйнятна, оскільки проведення масштабних земляних робіт створило б масу незручностей, як пішоходам, так і транспорту. Тому тут також була використана технологія безтраншейної прокладки. Кілька виробничих котлованів не можна порівняти з розритими траншеями уздовж усієї вулиці.На цьому об'єкті в якості футляра використовуються поліетиленові труби ПЕ 100 SDR17 діаметром 160 мм виробництва Рубіжанського трубного заводу. У підготовленому трубопроводі буде протягнутий кабель 110 кВ.

Фахівці будівельної компанії «Укрспецбуд Плюс» зварювали стандартні відрізки труби в нитки довжиною 120 м, а потім протягували їх у підготовлену методом ГНБ свердловину. При з'єднанні використовувався метод зварювання нагрітим інструментом встик, який забезпечує прекрасну герметичність майбутнього трубопроводу.

На цьому етапі модернізації електромереж прокладено близько 8,5 км трубопроводу.

Слід зазначити, що для якісного виконання зварювальних робіт у холодну пору року було обладнано спеціальний намет, щоб не порушувався температурний режим зварювання. Це свідчить про відповідальний підхід будівельників до виконання поставленого завдання і хорошу організацію роботи.


Переваги використання ПЕ труб в якості футляра для кабелів електромереж:

● збільшення терміну служби кабелів;
● захист кабелів від вологи та бруду;
● додатковий захист від механічних пошкоджень;
● можливість і простота заміни кабелів;
● широкий температурний діапазон експлуатації від -40 до 60 °С;
● гладка внутрішня поверхня спрощує процес протягування кабеля;
● додаткова тепло- і звукоізоляція;
● мала вага труб, зручність і швидкість монтажу

Автор: Сергій Продеус
ЖУРНАЛ ПОЛИМЕРНЫЕ ТРУБЫ - УКРАИНА