Тарасова гора в Каневі – національна святиня українського народу, місце поклоніння пам'яті видатного поета-пророка Тараса Шевченка. Шевченківський національний заповідник було створено з метою дбайливого збереження шевченківських меморіальних місць і навколишнього природного середовища в Каневі. 

Заповідник об’єднує території історико-культурного та природно-заповідного фонду загальною площею 45 гектарів. Тут знаходяться пам’ятки археології, архітектури, історії, мистецтва та природи: могила Т.Г. Шевченка, Державний музей Т.Г. Шевченка, могила І. Ядловського, який багато років був хранителем Шевченкового меморіалу, багатошарове поселення Пилипенкова гора. Біля музею розташовані чавунний пам’ятник-хрест, що стояв на Шевченковій могилі, та чавунний пам’ятник-погруддя поета. Також до складу Заповідника входить перший народний музей поета – “Тарасова світлиця” та ландшафтні парки.

Такий великий комплекс споруд потребував розвинутої інфраструктури, в тому числі і мережі водовідведення. У другій половині ХХ ст. було збудовано залізобетонний каналізаційний колектор. Однак після кількох десятиліть експлуатації мережа вичерпала свій ліміт міцності та потребувала докорінної реконструкції.

У 2014 році на замовлення виконавчого комітету Канівської міської Ради були проведені тендерні торги щодо реалізації проекту «Реконструкція ділянки самопливного каналізаційного колектора на очисні споруди м. Канева в межах від музею Т.Г. Шевченка до КНС № 7».

Переможцем тендеру стало ТОВ «Будівельна компанія «СЕМАТ», яка має у своєму доробку близько 200 збудованих об’єктів. Її спеціалісти набули великого досвіду з капітального ремонту та реконструкції очисних споруд і каналізаційних колекторів, використовуючи при цьому інноваційні технології та сучасні технічні розробки.

У вересні 2015 року бригада фахівців «СЕМАТ» розпочала комплекс робіт з оновлення мережі водовідведення на Тарасовій горі.

На першому етапі каналізаційний колектор підготували до реконструкції. Було очищенои близько кілометра залізобетонних труб діаметром 800 мм: 366 м – відкритим шляхом вручну, 618 м – за допомогою гідромоторної установки ROJET. Мул та осад видалили за допомогою вакуум-машини.

Потім будівельники почали оновлення трубопроводу. Замість зношених і зруйнованих газовою корозією залізобетонних укладали спіральнонавиті поліетиленові труби СПІРОКОР виробництва Рубіжанського трубного заводу.

Труби СПІРОКОР виготовляють із поліетилену трубних марок. Процес виготовлення полягає у намотуванні труби прямокутного профілю, витки якого зварюються між собою поліетиленовим прутком. Такі труби мають підвищену кільцеву жорсткість (SN8), і тому їх використання в каналізаційних мережах вважається найбільш ефективним при прокладанні комунікацій в умовах щільної міської забудови та під дорогами з інтенсивним рухом.

На ділянці завдовжки 984 м труби СПІРОКОР діаметром 700 мм SN8 укладали відкритим шляхом з прорізанням пошкоджених залізобетонних труб, що були прокладені на глибині 3-4 м.

Труби СПІРОКОР відзначаються зручністю монтажу. Їх можна з’єднувати декількома способами. На даному об’єкті з’єднання здійснювалося шляхом скручування різьби, виконаної на кінцях труби у заводських умовах, з додатковою герметизацією стику (рис. 1).
 

 
Різьбове з’єднання є найефективнішим. Зокрема, немає потреби у додаткових елементах з’єднання (термоусадкові муфти, манжети), довжину труби можна виготовляти на замовлення споживача, різьбові виступи – внутрішній на одному кінці та зовнішній на другому кінці – дають можливість скручувати труби між собою на обмежених площах будівельних майданчиків, що особливо важливо при реновації каналізаційних мереж і монтажі трубопроводу в умовах часткового відключення каналізаційної мережі від споживачів.
 
На ділянці протяжністю 600 м труби колектора було оновлено методом санації. Труби СПІРОКОР діаметром 600 мм протягували у футляр (у якості футляра використано старі з/б труби прокладені на глибині 4-8 м). Труби різьбовим скручуванням з’єднували у нитки довжиною 100-150 м, а потім протягували у футляр за допомогою лебідки ЛУ-5, внутрішнього та зовнішнього захватів, роликового механізму та екскаватора. Ця технологія була розроблена спеціалістами компанії «СЕМАТ», вона суттєво полегшує виконання технологічного процесу, та пришвидшує роботи зі значною економією ресурсу.

Після цього було здійснено заміну старих колодязів колектора на нові футуровані. У цілому модернізовано 11 колодязів.

Реконструкція цього відповідально об’єкта відбувалася з вересня по листопад 2015 року. Нині роботи завершені. Шевченківський національний заповідник облаштовано надійною системою водовідведення.
 
Автор: Cергій Тодорович
ЖУРНАЛ ПОЛИМЕРНЫЕ ТРУБЫ - УКРАИНА