Завдяки інноваційній технології відновлення трубопроводів компанії Subterra була здійснена успішна реконструкція зношеного 18-дюймового сталевого газопроводу середнього тиску в районі міста Кастлфорд (Західний Йоркшир). Тут уперше у Великобританії фахівці газової компанії NGN застосували інноваційну технологію Subline Diameter Reduction (DR) і поліетиленові труби із захисним шаром ProFuse діаметром 450 мм виробництва компанії Radius Systems.

Спочатку в планах газотранспортної компанії Northern Gas Networks (NGN) реконструкція сталевого газопроводу, прокладеного від міста Кастлфорд до Вейкфілду, передбачала заміну мережі традиційним траншейним способом. Однак з огляду на те, що газова магістраль проходила під жвавою автотрасою з розвиненою навколишньою інфраструктурою, така реконструкція зумовила би масу незручностей як для транспортного сполучення, так і для місцевих жителів. Кастлфорд досить великий населений пункт, в ньому проживає близько 40 тисяч осіб. У пошуках альтернативного рішення керівництво NGN звернуло увагу на переваги використання відновлювальних технологій Subterra, і зокрема застосування Subline DR. Саме цей метод безтраншейної прокладки забезпечував газовикам максимальну ефективність з мінімальним дискомфортом для місцевого населення.

Subline – відновлення трубопроводу, що хоча б частково зберіг працездатність: U-подібний лайнер з полімерної труби протягується у відновлювану трубу, де розправляється після подачі тиску, тісно прилягаючи до стінок трубопроводу.
Суть технології Subline полягає в U-подібному згинанні та протягуванні раніше звареної нитки з полімерних труб в існуючі трубопроводи.

Внаслідок того, що Subline є безтраншейною технологією, замість облаштування протяжних траншей будівельникам NGN досить було тільки підготувати стартовий і фінішний котловани на лінії санованого газопроводу.

Роботи на об'єкті проводилися поетапно відповідно до технології Subline:
▪ зварювання полімерних труб у нитки потрібної довжини:
▪ холодне згинання полімерної труби для надання їй форми Subline;
▪ збереження отриманої форми за допомогою спеціальних тимчасових утримуючих стрічок;
▪ протягання конструкції із згорнутої полімерної труби в газопровід, що санується;
▪ відновлення круглої форми труби, що протягується, та щільна її підгонка до розмірів існуючої труби під тиском води або при температурі зовнішнього середовища;
▪ установка спеціальних з’єднувальних деталей для монтажу запірно-регулюючої арматури чи з'єднання ділянок трубопроводу.

Уоррен Айвесон, регіональний керівник будівельних робіт NGN, зазначив: «Ми прагнули зробити все можливе, щоб звести до мінімуму незручності від будівельних робіт, і застосування технології Subline стало ідеальним рішенням. Це дозволило нам бути не тільки більш ефективними та істотно скоротити терміни виконання проекту, а й дослідити потенціал застосування цієї технології для інших проектів, від чого виграють і NGN, і наші клієнти».

При використанні технології Subline оригінальний діаметр ПЕ труби має бути трохи більшим, ніж внутрішній діаметр існуючої магістралі. До реконструкції чавунного газопроводу в Кастфорді були залучені інженери компанії Subterra, які мають великий досвід щодо застосування поліетиленових труб із захисним покриттям. Вони запропонували використати на цьому об'єкті труби ProFuse, що оптимально підходять для безтраншейної прокладки. Їх зовнішній захисний шар з поліпропілену чудово зберігає поверхню труби від стирання при протягуванні. Труба поставлялася в 15-метрових відрізках, що істотно скоротило загальну кількість стиків при зварюванні газопроводу.

Аварійний газопровід протяжністю 450 м було оновлено поліетиленовими трубами без зайвих розкопок і додаткових витрат на відновлювальні роботи. Завдяки інноваційним технології і трубній продукції тривалість робіт скоротилася на чотири тижні.

Компанія NGN щорічно вкладає 90 млн. фунтів стерлінгів у програму модернізації мереж газопостачання. В її планах оновити до 2021 року близько 3800 км старих металевих газопроводів з використанням сучасних технологій і полімерних труб.

В Україні оператором технологій Subterra є ТД «Євротрубпласт». Фахівці компанії пропонують:
• розглянути та проаналізувати ваш проект щодо можливості та доцільності застосування в ньому технологій Subterra;
• надати обладнання Subterra, необхідне для проведення реноваційних робіт;
• провести навчання персоналу вашої компанії;
• здійснити шеф-монтаж об'єкта.

Автор: Валерія Писаренко
ЖУРНАЛ ПОЛИМЕРНЫЕ ТРУБЫ - УКРАИНА