Використання при будівництві напірних мереж різного призначення поліетиленових труб стає в Україні нормою. Це зумовлено поєднанням гнучкості та міцності, стійкості до довготривалих гідравлічних навантажень, а також кращими експлуатаційними характеристиками: надійністю, довговічністю, корозійною та хімічною стійкістю. Проте разом з цими незаперечними перевагами ПЕ труб існує така важлива проблема, як можливість пошкодження поверхні труб при транспортуванні та монтажних роботах, коли це ще можна проконтролювати та усунути, та під час експлуатації трубопроводу, коли прокладена поліетиленова труба може бути пошкоджена сторонніми предметами, наприклад, після засипки місцевим ґрунтом (каміння, будівельне сміття).

При прокладанні поліетиленового трубопроводу у складних умовах – високий рівень ґрунтових вод, нестійкі ґрунти, болотиста місцевість – використовують бетонні пригрузи, які також можуть пошкодити поверхню труби внаслідок великого лінійного теплового розширення поліетилену. Все це зумовлює досить жорсткі вимоги щодо монтажних робіт та експлуатації ПЕ труб. Враховуючи зазначені фактори, для забезпечення надійності інженерних поліетиленових мереж найбільш ефективним є використання ПЕ труб із захисним шаром типу МУЛЬТИПРОТЕКТ ІІ.
 
Саме з цієї трубної продукції (ТД «Євротрубпласт») збудовано новий протипожежно-питний водогін доменного цеху № 2 аглодеменного департаменту на ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг». Для ефективної роботи цеху необхідні надійні інженерні мережі, але за тривалий час експлуатації водопровідні труби тут зносилися і вимагали заміни. Тому керівництво підприємства прийняло рішення щодо модернізації водоводу. Проектувальники ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» розробили проект нового комплексу з приготування та вдування пиловугільного палива в ДП-9, до якого увійшли: зовнішні мережі водопостачання та каналізації, протипожежно-питний водопровід від ПГ-59 до КВ2-2, протипожежно-питний водопровід від шлакових відвалів до ТЕЦ-3. Будівельні та монтажні роботи здійснило ТОВ «Інваріант» , що брало участь у багатьох об'єктах ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг».Літом 2016 року введено в експлуатацію протипожежно-питний водопровід. Під час будівельних робіт було змонтовано близько 2,2 кілометрів ПЕ труб. Беручи до уваги складні умови, в яких буде експлуатуватися труба (засипка зворотнім ґрунтом, можливі включення крупних металевих фрагментів руди, металевої стружки тощо), для водопроводу були використані напірні поліетиленові труби із захисним покриттям – МУЛЬТИПРОТЕКТ ІІ діаметром 315 мм SDR 11. Новий водогін було збудовано традиційним траншейним методом із глибиною закладання труб близько 1,5 м. Відрізки труб з’єднували за допомогою зварювання нагрітим інструментом встик. Цей метод зварювання гарантує герметичність зварних стиків, тобто високу надійність трубопровідної системи.

Труби МУЛЬТИПРОТЕКТ ІІ – багатошарові поліетиленові труби, що виготовляються з поліетилену типу ПЕ 100 з додатковою зовнішньою оболонкою із поліпропілену з високим вмістом мінерального наповнювача, яка щільно прилягає до поверхні основної труби. Зовнішньому поліпропіленовому шару (оболонці) властива значно вища стійкість до подряпин у порівнянні зі звичайною поліетиленовою трубою. При проведенні зварювальних робіт захисна оболонка легко відшаровується від основної поліетиленової труби.

Завданням захисної поліпропіленової оболонки є прийняття на себе пошкоджень, які можуть виникнути при транспортуванні, будівельно-монтажних роботах і особливо при експлуатації ПЕ труб. Пошкодження, які можуть утворитися на поверхні поліпропіленової оболонки, не передаються на поверхню основної поліетиленової труби. Це дозволяє здійснювати засипку траншеї місцевим ґрунтом із включенням каміння та щебеню. При необхідності використання пригрузів у болотистій місцевості чи при високому рівні ґрунтових вод труби МУЛЬТИПРОТЕКТ ІІ краще захищені від пошкоджень, які можуть виникнути при терті бетонних блоків або іншого баласту по поверхні труби.

Також даний тип труби можна використовувати при реконструкції трубопроводів методом «труба в трубі» зі зменшенням існуючого діаметра та при реконструкції методом руйнування існуючого трубопроводу зі збереженням або збільшенням номінального діаметра труби.
 
Автори: Северюхiна Вікторія, Качур Дмитро 
 
ЖУРНАЛ ПОЛИМЕРНЫЕ ТРУБЫ - УКРАИНА