За результатами відбіркового конкурсу Програми DemoUkrainaDH полтавське обласне комунальне виробниче підприємство «Полтаватеплоенерго» стало одним з десяти підприємств комунальної теплоенергетики України, яке матиме фінансування своїх інноваційних проектів. Дана Програма реалізовується в рамках співпраці Міністерства регіонального розвитку України з Північною екологічною фінансовою корпорацією (NEFCO) та Шведським агентством з міжнародного розвитку (SIDA). Пріоритетним напрямком фінансування в Україні є такі проекти, в яких завдяки впровадженню нових технологій може бути значно знижено споживання енергії та/або заміна традиційного твердого палива на альтернативні екологічні джерела енергії.

Мета програми DemoUkrainaDH – продемонструвати українським містам нові технології та сучасні високотехнологічні рішення, які можна застосувати в системах централізованого опалення відповідно до новітньої практики підготовки проектів, проектування, закупівель, виконання проектів та контролю результатів для впровадження більш енергоефективних і сталих послуг з опалення.

Кожний проект має зумовити економію принаймні 30 % енергії та суттєво скоротити викиди CO2. Обрані проектні партнери отримають можливість ознайомитися з сучасними шляхами модернізації систем централізованого опалення та навчитися працювати відповідно до найсучасніших технологічних вимог і принципів проектування.

Проект, що «Полтаватеплоенерго» запропонувало на конкурс, включав в себе наступні завдання:

 реконструкція котельні по вул. Фрунзе, 48 в м. Полтава з переведенням її в автоматизований режим роботи;
 встановлення автоматизованих індивідуальних теплових пунктів у кожній окремо розташованій будівлі, що підключені до котельні по вул. Фрунзе, 48;
 реконструкція ділянок теплової мережі від котельної по вул. Фрунзе, 48.

Обов’язковою вимогою до всіх конкурсантів було використання в проекті новітніх та надійних технологій для досягнення головної мети – забезпечення економії споживання газу більш ніж на 30 %. Тому технічний аспект усіх трьох складових полтавського проекту був витриманий у жорстких рамках енергозберігаючого формату.

Бюджет проекту становив 591 000 євро. Фінансування проекту здійснювалося наступним чином: кредитні кошти NEFCO – 235000 євро, грантові кошти фонду SIDA – 235000 євро, власні кошти підприємства –121000 євро. Тендерні закупівлі проводились згідно з правилами та принципами закупівель NEFCO. Термін реалізації проекту (після погодження всіх питань фінансування) – під час міжсезонної ремонтної компанії 2015 року з введенням об’єктів у експлуатацію восени 2015.

Опис об’єктів проекту та ефект реалізованої реконструкції:

1. Реконструкція котельні по вул. Фрунзе,48

Здійснено заміну застарілого газового котельного обладнання (з ККД 80 %) на нове енергоефективне з ККД котлів 94 %. Процес виробництва теплової енергії автоматизовано.

2. Встановлення автоматизованих індивідуальних теплових пунктів

У будівлях, що отримують теплову енергію від котельні по вул. Фрунзе, 48, встановлено 10 автоматизованих індивідуальних теплових пунктів.

3. Реконструкція ділянок теплової мережі

Ділянки теплової мережі були оновлені з використанням гнучких полімерних попередньо теплоізольованих труб – ІЗОПРОФЛЕКС-А. Ця трубна продукція є надійним і перевіреним інструментом підвищення енергоефективності проектів підприємств теплокомуненерго України. Під час оцінювання експертами можливості застосування цих труб були проаналізовані усі переваги використання гнучких полімерних попередньо теплоізольованих трубопроводів:

 розрахунковий термін експлуатації – не менше 50 років;
 не піддаються жодному виду корозії (хімічна, біологічна, блукаючих струмів);
 незначна вага труби суттєво полегшує розвантаження, складування та монтажні роботи на ділянці;
 швидкий та зручний монтаж труби та фітингів – без використання зварювальної та спецтехніки, що зменшує витрати на монтаж;
 завдяки властивостям матеріалу труби не потрібні компенсатори, коліна та нерухомі опори, значно зменшується кількість стиків (завдяки гнучкості та самокомпенсації труби ІЗОПРОФЛЕКС-А);
 гнучкість труб дозволяє обходити існуючі перепони та інженерні комунікації – в зоні зелених насаджень і міжбудинкових споруд.

За сукупністю перелічених факторів труби ІЗОПРОФЛЕКС-А є одним із найефективніших інструментів типової програми реконструкції об’єктів теплокомуненерго. Впровадження труби ІЗОПРОФЛЕКС-А гарантує скорочення бюджету монтажних робіт, мінімізацію втрат тепла протягом усього терміну експлуатації мережі та її безперебійну роботу на 50 років.
 
Автор: Світлана Полторак
 
ЖУРНАЛ ПОЛИМЕРНЫЕ ТРУБЫ - УКРАИНА