114_51Як вже писалося на сторінках цього журналу,  мешканці  Львова у 2010 році отримали цілодобову подачу води[*]. Ще у 90-х роках колектив львівського водоканалу розпочав роботу по залученню коштів Світового банку для реконструкції системи водопостачання. У 2005 році міська влада отримала кредит від Світового банку у розмірі 24,5 млн. доларів. Останньою крапкою  у забезпеченні львів’ян водою цілодобово стало виділення у кінці  2009 року Кабінетом Міністрів України 191 млн. грн. на покращення міського водопостачання. На ці кошти, зокрема, старі сталеві водопроводи діаметром 500 і 630 мм були реконструйовані з використанням  сучасних поліетиленових труб.

Внесли свою частку  у  покращення водопостачання міста Лева виробники поліетиленових труб Рубіжанського та Калуського трубних заводів (Група ПОЛІПЛАСТИК). Продукція цих підприємств була вибрана не випадково, оскільки на теренах України тільки на вищезгаданих заводах могли вчасно виконати таке замовлення з випуску поліетиленових труб великого діаметра з дотриманням ДСТУ Б В.2.7-151:2008 «Труби поліетиленові для подачі холодної води», який тоді набув чинності. За виділені кошти була проведена реконструкція водогонів, які постачають воду до міста від водозабірників, що розміщені за десятки кілометрів від Львова та міських насосних станцій.

Щодо каналізаційних мереж, то територія  Львова розділяється великим європейським водорозділом на два основні басейни каналізування – Балтійський і Чорноморський. Система водовідведення міста складається з 562 км каналізаційних мереж (з них 69,2 км – головні колектори), тринадцяти каналізаційних насосних станцій (КНС) та каналізаційних очисних споруд (КОС). Головним колектором для сплавляння побутових і дощових стоків у Балтійському басейні є ріка Полтва, що закрита в залізобетонний канал і проходить через центр міста. У районах міста, розташованих у Чорноморському басейні, система каналізування роздільна. Каналізаційні стоки з цієї частини Львова транспортуються за допомогою тринадцяти  КНС та Південно-західного щитового каналізаційного колектора.

Напевно, довелося б чекати «кращих часів», щоб продовжити реконструкцію львівських водопроводів і каналізаційних мереж. Суттєвим поштовхом у справі реконструкції водопроводів і каналізаційних колекторів у місті став чемпіонат Європи з футболу, який проходитиме одночасно в Україні та Польщі.

Ні для кого не є таємницею стан доріг в Україні, і місто Львів не  виняток. Разом із будівництвом нового стадіону та міжнародного аеропорту у місті активно взялися за реконструкцію вулиць. Одночасно з реконструкцією дорожнього полотна проводилась і реконструкція інженерних мереж. У 2011 році основний обсяг робіт у Львові по заміні водопровідних мереж та каналізаційних колекторів відбувався за державні кошти в межах програми підготовки до ЄВРО-2012. До фінансування заміни комунікацій долучився також Європейський банк реконструкції та розвитку, який надав Львову кредит на суму 26 млн. євро на оновлення вулиць з трамвайними коліями. Зокрема йдеться про модернізацію таких головних магістралей міста, як вулиці Городоцька,  Личаківська, Коновальця, Мельника та  Генерала Чупринки. Реконструкція доріг включала в себе облаштування відповідної нової інфраструктури уздовж найбільш завантажених транспортних маршрутів у місті. Відтак на згаданих вулицях були прокладені нові магістральні водогони, зроблені будинкові під’єднання, замінені колектори та каналізаційні випуски. Практично всі роботи виконувалися з використанням полімерних труб.

На вулиці Городоцькій здійснили заміну інженерних мереж, облаштували новий колектор і відновили вже існуючий, який прокладено на значній глибині 10-12 м. Цей колектор був збудований англійцями наприкінці ХІХ ст. на замовлення Австрії. Найважчими були роботи з відновлення старого колектора. “Це надзвичайно складні роботи, їх можна прирівняти до будівництва метрополітену, адже колектор залягає на глибині 10-12 м. До цих робіт була залучена спецтехніка компанії “Волиньмостобуд”. Технологія буріння при відновленні колектора застосовувалася у Львові вперше. Це найбільша глибина залягання колектора у Львові”, – зазначив директор ЛКП “Львівавтодор”  Олег Береза. Будівельники також очистили й укріпили стінки колектора, через руйнування яких у колектор ззовні потрапляла вода. Відповідно, починають утворюватися тверді відкладення, які заважають стоку води. 

Роботи на  Городоцькій ускладнювалися великим обсягом заміни інженерних комунікацій. Найскладнішим було поміняти 16 колодязів на старому колекторі, який прокладений на глибині 10-12 м. Також значний обсяг робіт тут виконувався вручну. Сумарно при реконструкції старих трубопроводів було змонтовано близько 1500 м напірних поліетиленових труб діаметром 160-250 мм та 330 м каналізаційних мереж діаметром 800-1200 мм. 

На цій вулиці виконано весь комплекс робіт, враховуючи заміну інженерних комунікацій, трамвайних шляхів, дорожнього покриття, здійснено благоустрій і впроваджено цілком нову систему управління дорожнім рухом. Відремонтували також і тротуари. Загалом, вартість робіт на Городоцькій становить 8 млн. євро. 

На кошти Європейського банку реконструкції та розвитку було реконструйовано частину вулиці Личаківської довжиною 750 метрів. Тут було прокладено 840 м водопровідних і каналізаційних полімерних труб.   Сума у 3 мільйони євро була витрачена на заміну інженерних мереж, облаштування безшумної колії, дорожнє покриття, встановлення тротуарів та зовнішнє освітлення. 

Крім реконструкції головних магістралей міста, проводилися  роботи й на інших вулицях Львова. На підставі аналітичної роботи служб водопровідного та каналізаційного господарства головний інженер «Львівводоканалу» визначив першочергові ділянки мереж,  що потребували заміни.  Відтак на вулиці Шевській (старовинна частина міста) виконали реконструкцію водопровідних і каналізаційних мереж. Працівники ремонтно-експлуатаційної служби «Львівводоканалу» здійснили роботи по заміні аварійного водогону та будинкових підключень (з використанням полімерних труб) і монтажу каналізаційних випусків і колодязів. Роботи виконувалися на глибині 6 м і були ускладнені великою кількістю підземних комунікацій. Загальна кошторисна вартість об’єкту 1,265 млн. грн. 

На площі Ринок проведено реконструкцію водопровідних, прокладених ще у 1903 році,  та каналізаційних мереж. Працівники “Львівводоканалу” замінили старий чавунний водогін довжиною 120 погонних метрів на новий полімерний, а також аварійні каналізаційні випуски з прилеглих будинків. Було зроблено нові ринви до колектора, оскільки несправність старих спричиняла підтоплення фундаменту. 

114_52

В. о. начальника управління капітального будівництва Львівської міської ради Ігор Фалюта зауважив: «Якщо на південній, північній і західній сторонах площі Ринок ми виконували перекладку інженерних комунікацій під час підготовки міста до 750-річчя (2006 р. – ред.), то на східній частині не виконували жодних робіт. Тому сьогодні для того, щоб перекласти тротуари, треба виконати додатковий обсяг робіт, а саме: реконструкцію каналізаційних випусків з будинків і збирачів дощових вод». Як випливає зі слів одного з керівників ЛМР, коштів на реконструкцію інженерних мереж ніколи не вистачає! 

Разом з тим в цілому при реконструкції водопровідних мереж міста у 2011 році було прокладено та замінено  17 500 погонних метрів поліетиленових труб. 

Серйозна проблема існує у Львові також із каналізаційними мережами. У місті 114 вулиць, де люди живуть як у середньовіччі. З червня 2011 р. у місті почали роботи з прокладання каналізаційного колектора на вул. Богданівській. Це дозволить “Львівводоканалу” завершити каналізування вул. Голубця та прилеглих – Січової, Полудневої, Гранітної, Бахматюка. Таким чином понад десятьом тисячам львів’ян стане жити краще.  Ситуацію у цьому районі міста прокоментував міський голова Андрій Садовий: «На вул. Богданівській фактично проклали новий колектор довжиною 853 м. Це дасть можливість частині Личаківського району мати нормальне каналізування». Загальна кошторисна вартість каналізування вулиці Богданівська – 4,9 млн. грн. Роботи виконуються на кошти міського бюджету.

Головний інженер «Львівводоканалу» Володимир Садовий повідомив наступне: «Щоб підключити мешканців вулиці Академіка Голубця до каналізаційної мережі, необхідно завершити прокладання каналізаційного колектора. У зв’язку з відсутністю фінансування ми не змогли закінчити усі роботи по вул. Академіка Голубця у 2011 р., але сподіваємось, що у 2012 році роботи будуть виконані. Крім того, завершуються роботи з виготовлення проектної документації для каналізування вулиць Кошової, Козацької, Тракту Глинянського, Яричівської, Табірної, а також району Січевої-Полудневої. Каналізування всіх цих вуличок пов’язане з прокладанням каналізаційного колектора на вул. Богданівській. Якщо у 2012 році ми закінчимо роботи на вул. Богданівській, то зможемо підключити до каналізації запроектований басейн скиду стоків згаданого мікрорайону».

114_53

Разом з тим у Львові за 2009-2011 роки каналізували вулиці Полтави,  Пластову, Зубрицького, Милятинську, Корейську, Митрополита Липківського, Кримську, Академіка Бучми,  Купчинського, Дивізійну, Чубинського,  район Ковельська – Гамалії,  Щоголева, Паперівка – Замкова, частково Тракт Глинянський. Загальна довжина нових каналізаційних мереж – близько 9 000 погонних метрів різного діаметра.

Наступним етапом у  реконструкції та будівництві інженерних мереж у місті Лева повинна стати активна підготовка міста до конкурсу на право приймати Україною зимові Олімпійські ігри у 2022 році. Так тримати і надалі!

Автор: І. Крупак

[*] Крупак І. Львів отримав цілодобове водопостачання. Поліетиленові труби допомагають вирішувати проблеми. – Київ, «Полимерные трубы – Украина», № 1 (14), 2010. – Стор. 58–62.

ЖУРНАЛ ПОЛИМЕРНЫЕ ТРУБЫ - УКРАИНА