Проблема з водопостачанням – не нова у Херсонській області. Це підтвердили і опитування, які провели Музиківська та Присиваська сільські об’єднані громади (Чаплинський район Херсонської області). Із усіх послуг пріоритетною люди обрали водопостачання, адже вода тут подається з перебоями та і якість її не найкраща. Тому громади почали шукати підтримки партнерів, щоб вирішити цю проблему. Із обладнанням та трубною продукцією  допомогла Програма USAID DOBRE, і вже цієї весни у громадах розпочали капітальний ремонт мереж. 

Якість водопостачання вже давно турбує більшість населення Музиківської громади, особливо в селах Східне та Загорянівка, а це понад 400 домоволодінь. Більшість будинків отримували неякісну воду з перебоями, а верхня частина сіл часто й такої не мала. Проблему взялися вирішувати одразу після об’єднання, і заручилися підтримкою партнерів. Громада обрала комплексний підхід до вирішення – планують замінити старі вуличні трубопроводи на поліетиленові, оновити колодязі та арматуру, встановити по чотири насоси та станції управління.

Наразі вже виконали першу частину проекту – замінили майже кілометр  водопроводу в селі Загорянівка, підключили 29 абонентів, кожному – встановили лічильник. Програма DOBRE закупила обладнання на суму 1 068 144 гривень. На ремонтні роботи з місцевого бюджету громада виділили 574 285 гривень. Загалом у двох селах планують оновити понад три кілометра водопровідної мережі.

У селі Григорівка проблему з водопостачанням також було вирішено тільки після створення Присиваської  об'єднаної територіальної громади.

Голава Присиваської ОТГ Сергій Кліщевський розповів, що водопровід у Григорівці був «головним болем» протягом десятиліть. Після опитування мешканців удосконалення послуги водопостачання стало одним із пріоритетних завдань для ОТГ: спершу вирішили замінити азбестові труби на полімерні. Водопровід у Григорівці був побудований ще в 1960 році, нині він перебуває в аварійному стані, тому вода подається в домівки лише декілька годин на добу. Тут працює шість артезіанських свердловин, які обслуговують 20 км водопроводу. Однак якість води не найкраща, адже щороку стається понад 100 поривів труб. До того ж азбестоцементні труби взагалі вважаються шкідливими і непридатними для питного водопостачання. Отже старий водогін повноцінно не забезпечує потреби мешканців села та гостей-туристів, які приїжджають оздоровлюватись на Лемурійське озеро затоки Сиваш. Майже цілодобова відсутність води негативно відображається на враженнях туристів від відпочинку в «зелених» садибах. Проте скоро це зміниться.

Проект оновлення водогону розробляли майже рік. Наприкінці січня цього року громада отримала від Програми DOBRE обладнання та матеріали на загальну суму  1 531 695 гривень. Ще 1 604 561 гривень виділяє зі свого бюджету громада. За ці кошти закуплять майже сім кілометрів поліетиленових труб, пожежний гідрант та профінансують реконструкцію водогону. Першу ділянку водогону введено в експлуатацію вже в травні. Повністю замінити систему водопостачання в селі Григорівка планують до кінця вересня 2020 року.

Оновлення водопровідної мережі ПЕ трубами покращить якість питної води та зробить її більш доступною для людей, а ще можна буде вести облік ресурсу та зменшити витрати енергоносіїв на 70 %.

«Реалізація проекту забезпечить мешканців цілодобовим централізованим водопостачанням. Це позитивно вплине на їхнє здоров’я, адже сьогодні вода подається з азбестових труб, у яких вже давно минув термін експлуатації, через що щоденно стаються порушення цілісності труби, у воду потрапляють шкідливі домішки. Тоді працівники комунального підприємства зможуть повноцінно займатися покращенням благоустрою населених пунктів громади, а не щоденно марнувати свій дорогоцінний час та ресурси на латання труб, – розповів Сергій Кліщевський. − Завдяки Програмі DOBRE ми маємо змогу реалізовувати проекти, спрямовані на покращення умов життя в громаді, залучати інвесторів для розвитку туризму та зростання економічного потенціалу, удосконалювати механізми роботи органів місцевого самоврядування, отримуючи консультацію профільних спеціалістів та експертів».

Довідка. Децентралізації влади − передача від органів виконавчої влади органам місцевого самоврядування значної частини повноважень, ресурсів і відповідальності. В основу цієї політики закладено положення Європейської хартії місцевого самоврядування та кращі світові стандарти суспільних відносин в цій сфері.

Реформа децентралізації передбачає створення нової ланки в системі адміністративного устрою України шляхом появи нової адміністративно-територіальної одиниці − об'єднаної територіальної громади.

 

ЖУРНАЛ ПОЛИМЕРНЫЕ ТРУБЫ - УКРАИНА