Ізраїль – одна з наймаловодніших країн світу. За останні три десятиліття вона стала ключовим світовим експертом у галузі управління водними ресурсами.

Працівники Житомирського водоканалу взяли участь в онлайн-конференції, на якій представники водної галузі Ізраїлю ділилися лайфхаками з приводу розвитку галузі водопостачання та водовідведення країни, що забезпечена природними водними ресурсами лише на 50 % від обсягу своїх потреб, проте не тільки не відчуває нестачу води, а й активно розвиває сільське господарство.

Під час віртуальної зустрічі фахівці ізраїльських водних кампаній Ізраїлю поділилися досвідом того, як потрібно управляти водними ресурсами, щоб з проблемного питання вони стали ресурсним.

Менеджер Національної водної кампанії «Mekorot» Боаз Кіпер розповів, що зараз в Ізраїлі функціонують п’ять заводів з опріснення води, які постачають понад 600 млн. кубометрів води на рік. Запровадивши технології опріснення води, Ізраїль задовольняє майже половину своїх водних потреб, іншу частину з них – очищуючи стічні води. Основними причинами, які спонукали до створення цих заводів, стали зміни клімату, зростання чисельності населення, виснаження національних водних ресурсів, поява потреб у воді не лише в самій державі, а й у сусідів.

Важливим аспектом завдань галузі водопостачання та водовідведення Ізраїлю є жорсткий контроль за якістю води та стоків, пошук рішень щодо покращення стану води.

Боаз Кіпер розповів також про найголовніші виклики, з якими довелося зіткнутися водним кампаніям у процесі водопідготовки – це і явище «червоної води», зумовлене корозією труб, і відсутність в опрісненій воді окремих мікроелементів, зокрема кальцію та магнію, що спонукає проводити постійні інформаційно-просвітницькі кампанії щодо необхідності прийому відповідних добавок та шукати нові технологічні рішення, які дозволять збагатити воду відповідними мікроелементами.

Водночас слід зазначити, що Ізраїль досяг значного прогресу в очищенні та використанні стічних вод – близько 90 % очищених стічних вод використовуються у сільському господарстві. При цьому основні завдання, які ставлять перед собою кампанії, що займаються очищенням стічних вод, – мінімізація негативного впливу на довкілля та здоров'я людини.

Директор Асоціації «Укрводоканаалекологія» Олександр Шкінь зауважив, що дослідження альтернативних джерел водопостачання є актуальним для Житомира, адже єдине джерело водопостачання міста – річка Тетерів – продовжує міліти. Водночас вивчення досвіду пошуку і використання додакових джерел водопостачання є актуальним для південних областей країни.

Ізраїльське суспільство кардинально по-іншому підходить до питання водозабезпечення: для нього вода – не соціальне благо, а продукт, отримання якого вимагає капіталовкладень. Саме тому воно готове вкладати кошти у розвиток водопровідно-каналізаційного господарства. У тарифі на воду закладено понад 40 % інвестиційної складової у розвиток і оновлення водопровідної інфраструктури, що дозволило створити життєздатне водне господарство, яке продовжує невпинно розвиватися.  В Україні ж інвестиційна складова у структурі тарифу почала зростати лише нещодавно. Ще минулого року у кращому випадку вона становила 5 %.

 

 

ЖУРНАЛ ПОЛИМЕРНЫЕ ТРУБЫ - УКРАИНА