Польський нафтогазовий концерн Polski Koncern Naftowy Orlen SA, (PKN Orlen) продає 30 % Гданського нафтопереробного заводу Lotos нафтогазової держкомпанії Saudi Aramco, повідомив портал Enkorr з посиланням на заяву голови концерну Даніеля Обайтека, зроблену 12 січня.

«Кліматична політика, ринкові умови, тиск регуляторів вимагають від нас трансформації. Тільки диверсифіковане підприємство може проводити таку трансформацію. Це потребує засобів та технологій», - сказав він.

У липні 2020 року Польща повідомила про намір створити великий енергетичний концерн на базі Orlen шляхом поглинання Lotos та PGNiG з 50 % часткою держави. Єврокомісія дала Orlen дозвіл на злиття з умовою продажу низки активів Lotos, зокрема 30 % у Гданському НПЗ.

Крім цього, Даніель Обайтек розповів про підписання з Saudi Aramco угоди на постачання 400 тис. бар. сирої нафти на добу. Це паливо (20 млн. тонн), за його словами, поставлятиметься на НПЗ Плоцька, НПЗ у Мажейкяї та на два НПЗ у Чехії. Загалом PKN Orlen переробляє близько 40 млн. тонн нафти на рік.

Раніше зазначалося, що PKN Orlen намагається зменшити свою залежність від нафти з Росії, яка залишається найбільшим постачальником польського концерну.

Польський концерн купує 57 % нафти у Росії з урахуванням довгострокових контрактів, близько 8 % - у Саудівської Аравії, решта - на спотовому ринку. Саудівська нафта «легша», але має більш високий вміст сірки, тому розглядається концерном як замінник російської нафти Urals, на переробку якої налаштовано обладнання, що належить концерну НПЗ.

У свою чергу, Saudi Aramco намагається потіснити Роснефть на європейському ринку, вже кілька років співпрацює з Orlen з постачання нафти Arab Light до Центральної та Східної Європи, тобто на НПЗ у Польщі, Чехії та Литві. Перший довгостроковий контракт на постачання нафти між Orlen та Saudi Aramco підписаний у 2016 році. У 2018 році польський концерн імпортував 3,5 млн. тонн сировини з Саудівської Аравії (приблизно 300 тис. тонн на місяць). У березні 2019 року концерн PKN Orlen уклав новий договір із Saudi Aramco Products Trading Company на постачання 800 тис. тонн сирої нафти на місяць.

Як повідомляла компанія Маркет Репорт, компанія Orlen Unipetrol (входить до структури PKN Orlen), великий чеський виробник нафтохімічної продукції, розширить потужності своєї парової крекінгу-установки Литвинова (Litvinov, Чехія), встановивши нову піч. Нова крекінг-установка буде побудована Technip Energies у Залузі, найбільшому хімічному підприємстві в Чеській Республіці, і має бути введена в експлуатацію у 2022 році. Orlen інвестує в проект понад 700 млн. польських злотих (Zl).

Етилен та пропілен є основними сировинними компонентами для виробництва поліетилену (ПЕ) та поліпропілену (ПП) відповідно.

Polski Koncern Naftowy Orlen SA (PKN Orlen) є найбільшою польською нафтогазовою компанією та однією з найбільших нафтогазових компаній у Європі. У Плоцьку номінальна потужність лінії випуску поліпропілену становить 400 тис. тонн на рік. PKN Orlen має контрольний пакет акцій (63 %) чеського виробника поліолефінів Unipetrol. Крім того, найбільший чеський хімічний виробник Spolana також належить до польської групи PKN Orlen. Підприємство виробляє ПВХ, капролактам, сірчану кислоту, міндобрива.

Saudi Aramco – національна нафтова компанія Саудівської Аравії. Найбільша нафтова компанія світу за показником видобутку нафти та розміром нафтових запасів. Компанія контролює видобуток природного газу на території країни, володіє сучасними нафто- та газопереробними заводами.

 

ЖУРНАЛ ПОЛИМЕРНЫЕ ТРУБЫ - УКРАИНА