За даними Асоціації європейських виробників пластмас PlasticsEurope, а також згідно з дослідженнями Євростату, у 2020 році сукупний оборот індустрії пластмас (виробництво та переробка) у країнах ЄС подолав поріг у 328 млрд. євро, на даний момент у ній зайнято близько 1,47 млн. ​​фахівців, які працюють на майже 51700 підприємствах, переважно малого та середнього бізнесу.

За величиною доданої вартості сектор переробки пластмас займає сьоме місце серед промислових галузей Європи, нарівні з хімічною промисловістю та фармацевтикою. Внесок промисловості у позитивне сальдо торговельного балансу ЄС становив 15,8 млрд. євро. Такі дані навів Ульріх Райфенхойзер (Ulrich Reifenhäuser), президент міжнародної спеціалізованої виставки «К», генеральний директор фірми Reifenhäuser 26 січня 2022 на виставці interplastica 2022.

Ключовими напрямками експорту полімерів за межі ЄС стали Велика Британія, Китай, Туреччина, США та РФ. Найважливішими джерелами імпорту пластикових матеріалів були США, Великобританія, Південна Корея, Саудівська Аравія та Китай. Готова пластикова продукція постачалася в основному до Великобританії, США, Швейцарії та Китаю. Найважливішими країнами-постачальниками пластикових виробів стали Китай, США, Швейцарія, Туреччина та Південна Корея.

За даними Plastics Europe, найбільша частка пластикових матеріалів у Європі припадає на пакувальну промисловість, становлячи 40,5 %. Будівельна промисловість займає друге місце з часткою 20,4 %, автомобільна промисловість – на третьому місці з часткою 8,8 %, далі йдуть індустрія електротехніки та електроніки з сукупною часткою 6,2 %, потім споживчі, побутові та спортивні товари з часткою 4, 3 %, а також сільське господарство з часткою 3,2 %. Сукупна частка споживання решти галузей-споживачів, таких як меблевий сектор, промисловість, медицина, а також виробники побутової техніки, склала 16,7 %.

у рамках регіонів близько двох третин попиту на полімери, як і раніше, припадає на Європу, зокрема Німеччину (23 %), Італію (14 %), Францію (9 %), Іспанію, Великобританію та Польщу (по 7 % відповідно). Третина, що залишилася, розподіляється між більш ніж 20 іншими країнами.

«Ланцюжок створення доданої вартості у сфері полімерів загалом залишається відносно стабільним, навіть у часи кризи в окремих галузях-споживачах. Наприклад, у 2018 і 2019 роках ми спостерігали якусь невизначеність в автомобільній промисловості, особливо у зв'язку з попитом на електромобілі, ЯКИЙ сильно зростає, що призвело до відходу від двигунів внутрішнього згоряння.

Прямим наслідком цього став тимчасовий спад у відповідних сегментах промисловості пластмас та каучуку. Водночас інші галузі, такі як упаковка, виявилися стійкими завдяки перевагам у застосуванні — не лише у світі, а й у Європі, навіть незважаючи на дедалі гучнішу критику на адресу навколишнього середовища», — зазначив Ульріх Райфенхойзер.

Пандемія коронавірусу: Світовий спад у виробництві та машинобудуванні

Практично всі сфери життя постраждали від шоку, спричиненого пандемією коронавірусу у 2020 році. Різні антикоронавірусні заходи, особливо тривалі локдауни в багатьох країнах і регіонах світу, також вплинули на багато сфер індустрії пластмас. Різкий спад торкнувся багатьох важливих сфер застосування.

Тому не дивно, що у 2020 році, вперше після глобальної світової економічної кризи 2008–2009 років, спостерігалося зниження споживання та виробництва пластмас та гуми, а також пов'язаної з ними машинобудівної промисловості.

Plastics Europe оцінив світове виробництво пластмас (без урахування волокон) у 2020 році на рівні 367 млн. ​​тонн, порівняно з 368 млн. тонн у попередньому році та 359 млн. тонн у 2018 році, при цьому фокус виробництва явно зміщується на Азію після сталого зростання протягом останніх 20 років. Тут і сьогодні вже виробляється понад 50 % світового обсягу пластмас.

Китай сьогодні є безумовним світовим лідером, який збільшив свою частку до 32 % або понад 110 млн. т у 2020 році. Водночас частка Європи знову трохи знизилася з 17,2 % у 2018 році та 15,7 % у 2019 році до скромних 15 % або трохи більше 55 млн. т на рік. При цьому у 2008 році частка Європи у світовому виробництві становила 25 %. Тим часом країни NAFTA зберегли свої позиції з невеликим приростом до 18,8 % або 69 млн. тонн.

Спад у результаті пандемії коронавірусу також відчутно позначився на показниках сектора обладнання для виробництва пластмас і гуми. Так, згідно з дослідженнями німецької асоціації VDMA, ще у 2018 році сукупна вартість світового виробництва досягла історичного максимуму – близько 36,8 млрд. євро.

У 2019 році цей показник вже трохи знизився до 36 млрд. євро, що є наслідком насамперед невизначеності в автомобільній промисловості. Нарешті, під час першої фази пандемії коронавірусу та локдауну у 2020 році світова вартість виробництва впала на 4,5 % до показника 34,3 млрд. євро.

У той же час китайські виробники досягли невеликого збільшення обсягу виробництва порівняно з попереднім роком, збільшивши свою частку у світовому виробництві у 2020 році з 31,1 % до 34,4 %. За ними йдуть німецькі машинобудівники як явний технологічний лідер з 20,4 %, що на 1,3 % менше, ніж у 2019 році. Виробництво обладнання у самій Німеччині скоротилося на 10,7 %.

Світовий ринок обладнання для виробництва пластмас — як і міжнародна транснаціональна торгівля країн-виробників — скоротився різкіше, на 8,4 %, і досяг лише показника 21,1 млрд. євро. Тут німецьке машинобудування змогло відстояти своє перше місце з часткою ринку 22,4 %.

У той же час китайські виробники обладнання після стабільного зростання протягом останніх десяти років вперше досягли 21 % частки ринку в 2020 році. За ними слідують Японія з 9,5 %, Італія з 8,7 %, а також США з 4,4 % ринку.

Ульріх Райфенхойзер (Ulrich Reifenhäuser) голова німецької торгової асоціації машинного обладнання для пластмас та гуми VDMA. Фото: «Месе Дюсельдорф»

 

ЖУРНАЛ ПОЛИМЕРНЫЕ ТРУБЫ - УКРАИНА