Найбільша частина поверхні нашої планети покрита водою, і тому життя сучасної людини тісно пов'язане з водним видом транспорту. Будучи розбалуваною цивілізацією, людина останнім часом усе частіше хоче мати під час плавання найбільш комфортні умови для роботи, відпочинку, харчування та активного способу життя. Забезпечення ж цих умов у великій мірі лягає на різні трубопровідні системи. На кожному судні будь-якого типу і водотоннажності наявні як мінімум трубопроводи питного водопостачання, подачі холодної/гарячої води та каналізації в каюти, баластні системи, установки кондиціонування повітря, а також інші системи. Наприклад, на круїзних морських судах застосовуються холодильні установки для продуктів і напоїв, трубопроводи стиснутого повітря, установки опріснення води, системи очищення води перед скиданням за борт та ін. 

Металеві трубопроводи на судах зазнають постійних навантажень через різні чинники, що впливають на судно як на причалі, так і особливо у відкритому морі. Бортова або кільова качки, вібрації від роботи машин і механізмів зумовлюють появу в трубопроводах згинаючих і розтягуючих напружень. Корозія стінок і особливо зварних швів спричинює утворення свищів з подальшою розгерметизацією труб і заростанням їх прохідного перерізу.

Швейцарська компанія GF Piping Systems уже кілька десятиліть займається розробкою, виробництвом і впровадженням пластикових трубопровідних систем у багатьох галузях промисловості та народного господарства. Компанія накопичила великий досвід з використання різних типів пластикових трубопроводів на морських і океанічних лайнерах, сухогрузах, паромах, шельфових бурових платформах, катерах і яхтах як для систем життєзабезпечення судна, так і для комфорту суднової команди та пасажирів.

Переваги пластикових трубопроводів на судні незаперечні: пластики не кородують при взаємодії як з прісною, так і  з морською водою, мають високу гнучкість, низьку щільність, завдяки чому збільшується вантажопідйомність судна і значно спрощується монтаж. Крім того, пластикові трубопроводи забезпечують добре шумопоглинання та розраховані на експлуатацію до 25 років.

Найбільш зручним і ефективним пластиковим матеріалом для суднобудування є полібутилен, на основі якого розроблена система INSTAFLEX, призначена для використання в інженерних і технічних мережах. У порівнянні з іншими пластиковими системами перевагою системи INSTAFLEX є те, що їй властиве низьке зусилля осьового розширення при термічному впливі на труби (в 30 разів менше, ніж у сталевих труб). Тому в багатьох випадках для трубопроводів INSTAFLEX допускається не встановлювати компенсаційні петлі або компенсатори і при цьому можна використовувати більш прості кріплення. В результаті навіть при роботі в обмеженому просторі можна отримати точно виготовлений трубопровід, який буде виглядати естетично. INSTAFLEX має високу гнучкість, і тому довгомірні ділянки (магістралі) з підготовленими відводами можна виготовляти на березі в цехових умовах, а готову ділянку доставляти на судно у вигляді бухти. Крім того, елементи системи INSTAFLEX можна з'єднувати кількома різними способами: зварюванням встик, зварюванням електрозварними муфтами, зварюванням в розтруб, за допомогою компресійних різьбових фітингів, компресійних обтискних фітингів, фланцевих з'єднань і врізки приварними сідельцями.

Переваги INSTAFLEX
● діапазон робочих температур від -10 до +95 °С
● широкий асортимент фітингів
● повна відсутність корозії
● немає заростання труб
● висока гнучкість
● шумопоглинання
● мала вага
● економія за рахунок збірки заздалегідь
● швидкість і безпека монтажу
● універсальність при виборі методів з'єднання

Система INSTAFLEX від Georg Fischer Piping Systems – це комплексне готове рішення для більшості трубопровідних систем на будь-якому судні.

Автор: Яковлєв Юрій, Представництво Georg Fischer Piping Systems Ltd.
 
ЖУРНАЛ ПОЛИМЕРНЫЕ ТРУБЫ - УКРАИНА