Ми пізнаємо цінність води лише коли колодязь пересихає.
Бенджамін Франклін
 
У наш час далеко не кожен населений пункт має централізоване водопостачання, і в цьому випадку для накопичення та зберігання води застосовуються підземні чи наземні резервуари необхідного обсягу. Більшість виробників виготовляють ємності об'ємом до 100 куб. м. При необхідності створення сховища запасу води більшого обсягу резервуари меншої місткості можна з'єднувати між собою за принципом сполучених сосудів. У деяких випадках, наприклад, для забезпечення протипожежного запасу води необхідно встановити два резервуари однакового об'єму.

Як правило, ємності виготовляють із залізобетону, сталі, склопластику чи поліетилену.
 
Монолітні або збірно-монолітні залізобетонні резервуари

Залізобетонні резервуари мають прямокутну форму та компактні розміри. Це дозволяє на невеликій території розмістити більший обсяг води в порівнянні з горизонтальними циліндричними резервуарами.

Нормативний термін служби залізобетонного резервуара не перевищує 30 років, а для агресивних рідин – близько 20 років. Планове обстеження проводиться два рази на рік, а перше повне технічне обстеження – через 10 років з моменту введення в експлуатацію.

У процесі експлуатації можлива розгерметизація з/б резервуара внаслідок утворення мікротріщин у стінках. Це призводить до погіршення якості води (інфільтрація ґрунтових вод) або ексфільтраціі її в ґрунт, що викликає вимивання та провали. Тому при виборі залізобетонних резервуарів необхідно враховувати витрати на їх експлуатацію, поточний і капітальний ремонти.

Незаперечними перевагами залізобетонних резервуарів великого об’єму  (від 1000 куб. м) є низька вартість будівництва та широкий вибір типових проектів різних конструкцій, у тому числі для сейсмічних районів. Чимало з цих проектів були розроблені на початку 1980-х років.

Серед мінусів – висока вартість експлуатації та велика тривалість будівельно-монтажних робіт.
 
Сталеві резервуари

Горизонтальні сталеві циліндричні резервуари використовуються переважно для зберігання продуктів нафтопереробки та палива, а також часто застосовуються як накопичувальні ємності для технічної води. Резервуари питного призначення виготовляються з харчової неіржавіючої сталі.

Корпус сталевого горизонтального резервуара зварюється з рулонної або листової сталі з шириною листів до 1500 мм. Відповідно до нормативів товщина стінки резервуара повинна бути не менше 4 мм для наземного виконання і не менше 5 мм – для підземного.

Під дією внутрішньої та зовнішньої (ґрунтової) корозії сталевої корпус резервуара може втратити несучу здатність, розгерметизуватися. Також для таких ємностей необхідний катодний захист, зроблений за спеціальними проектами.

За даними виробників, термін служби сталевих резервуарів у підземному виконанні не перевищує 10 років, в наземному – 15 років.


Рис. 1. Сталеві резервуари
 
Склопластикові резервуари

Резервуари зі склопластику відрізняються великою різноманітністю форм і розмірів. Вони призначені для зберігання технічних і стічних рідин, а в спеціальному виконанні – для накопичення питної води та в харчовій промисловості.
Склопластикові резервуари не схильні до корозії, не вимагають дорогого обслуговування. Під впливом зовнішніх навантажень (наприклад, сезонного коливання ґрунтів) можлива поява мікротріщин і подальше водонасичення структури матеріалу стінок, що істотно знижує несучу здатність корпусу. Варто зазначити низьку ремонтопридатність – у разі пошкодження чи розгерметизації без допомоги виробника не обійтися.

За даними виробників, термін служби склопластикових резервуарів варіюється від 25 до 50 років.


Рис. 2. Резервуари зі склопластику
 
Резервуари з поліетилену

Резервуари виготовляють з поліетиленових труб зі структурованою стінкою з різною кільцевою жорсткістю (SN2, SN4, SN6, SN8 і вище) залежно від глибини залягання. Тому протягом усього терміну експлуатації корпус резервуара має високу стійкість до навантажень. Ємності з високим показником кільцевої жорсткості можна встановлювати в зонах з транспортним навантаженням (наприклад, під автостоянкою). За рахунок повітряного простору в профілі стінки резервуара і низької теплопровідності поліетилену знижуються теплові втрати у порівнянні з резервуарами, виконаними з інших матеріалів.

Згідно з діючими нормативами резервуари для зберігання питної води оснащуються:
– системою дихання з фільтрацією повітря, яке надходить у резервуар;
– переливним пристроєм з гідрозатворів, що забезпечує повітряний простір (не менше 200 мм) між верхнім рівнем води та перекриттям резервуара;
– додатковим патрубком повного зливу для проведення повного очищення та дезінфекції резервуара;
– стаціонарними поліетиленовими сходами;
–    герметичними люками.


Рис. 3. Резервуари з поліетилену для зберігання технічної води

Завдяки інертності поліетилену при тривалому зберіганні питної води її органолептичні властивості (запах, колір і смак) не змінюються.

Також серед переваг поліетиленових резервуарів слід зазначити високу хімічну стійкість, відсутність корозії та біообростання. Вартість резервуарів окупається за рахунок низьких витрат на експлуатацію та тривалого терміну служби (понад 50 років).

Можливість організації сховища рідини необмеженого обсягу – одна з особливостей резервуарів даного типу. Це досягається за рахунок монтажу трубопроводу, виконаного з труб великого діаметра (до 3000 мм), заглушеного з торців і оснащеного оглядовими колодязями.

Резервуари з поліетилену широко застосовуються для збору та зберігання різних технологічних рідин, технічної та питної води, організації сховищ протипожежного запасу. Поліетиленові корпуси можуть бути використані для виготовлення локальних очисних споруд.


Рис. 4. Будівництво ПЕ резервуарів 

При проектуванні та замовленні резервуарів необхідно звертати увагу на несучу здатність корпусу та її відповідність проектним навантаженням. Вибір матеріалу, застосування сертифікованих марок сировини для виготовлення ємностей і монтаж, виконаний відповідно до чинних будівельних норм і правил, впливають на термін і вартість експлуатації. Це саме той випадок, коли скупий платить двічі.

АвторІгор Чепурін

 
ЖУРНАЛ ПОЛИМЕРНЫЕ ТРУБЫ - УКРАИНА