Мінагрополітики України називає відновлення та розвиток меліоративної системи країни одним з пріоритетних завдань розвитку агропромислового комплексу. У переліку перспективних інвестиційних напрямків модернізація вітчизняних зрошувальних систем стоїть на першому місці.

У зв'язку з цим провідні виробники полімерних труб спрямовують свої зусилля на розробку та виробництво відповідної продукції. В цілому роботи ведуться за трьома напрямками:

● трубопроводи з швидкороз'ємними з’єднаннями для дощового зрошення;
● іригаційні поліетиленові труби для зрошувальних установок барабанного (котушкового) типу;
● одношарові перфоровані труби для механічного укладання дреноукладчиками (раніше вироблялися переважно двошарові дренажні труби).

У пропонованій статті розглядаються переваги систем зрошення дощуванням на базі труб з швидкороз'ємними з’єднаннями.

Дощування – спосіб поливу, при якому зрошувальна вода під напором викидається дощувальним апаратом у повітря, дробиться на краплі та падає на рослини та ґрунт у вигляді дощу. Зрошення методом дощування (спринклерне) є одним з кращих способів поливу різних сільськогосподарських культур, оскільки повністю імітує та замінює природні процеси надходження вологи до кореневої системи рослин.

Такий полив має наступні переваги:

■ дощування збільшує вологість не тільки ґрунту, а й приземного шару повітря, знижуючи його температуру;
■ при такому виді поливу вода очищає листя рослин від бруду та пилу, посилюючи тим самим дихання та поглинання вуглекислого газу, що стимулює розвиток рослин, накопичення органічної речовини та, як наслідок, призводить до зростання врожайності;
■ широка межа регулювання – від освіжаючого до вологозарядкового – і різноманітність видів поливу (вегетаційний, провокаційний, підкормочний, утеплювальний, зволожувальний тощо);
■ можливість внесення з поливною водою добрив, пестицидів та інших хімічних препаратів;
■ застосовується для зрошення практично всіх видів сільськогосподарських культур незалежно від фази вегетації: овочевих, технічних, пропашних, зернових, кормових, декоративних, у садах і виноградниках, а також на зелених насадженнях та спортивних майданчиках;
■ можливість захисту рослин від заморозків методом протизаморозкових поливів.
Найважливішим елементом зрошувальних систем є швидкороз'ємні з'єднання (ШРЗ), які забезпечують оперативне складання, розбирання і переконфігурування трубопровідних ліній без використання інструменту чи спеціальних пристроїв і, що особливо важливо, без втрати робочої рідини в системі.

Переваги ШРЗ:

● простота монтажу фітингів і трубопроводів. Деякі з'єднання можна зістикувати однією рукою, що особливо важливо, якщо рукав або трубопровід знаходяться у важкодоступному місці;
● довговічність. Відомо, що знос з'єднувальних елементів набагато вищий, ніж знос труб або рукавів. Швидкороз'ємні з'єднання від початку розраховані на складні умови експлуатації, тому вони зношуються набагато повільніше та переживають заміну не одного рукава;
● мобільність. Конструкція ШРЗ передбачає велику кількість стикувань і розстиковок частин рукавів і не потребує спеціальної підготовки і інструменту;
● рухливість без втрати ККД. З'єднання створені для роботи в польових умовах, тому їх конструкція не дозволяє шлангам і рукавам перекручуватися.

Мобільність дощувальних зрошувальних швидкороз'ємних систем гарантує швидке й легке переміщення та багатоцільове використання з найкращими результатами, зумовленими економією робочої сили, води та енергії. Це дозволяє ефективно використовувати такі системи на різних, навіть значно віддалених одна від одної ділянках, а також на полях неправильної форми зі складним рельєфом. Система складається з магістральних і розподільних труб (крил), до яких приєднуються опори дощовиків з регулюючим краном і спринклерами.

Використання спринклерів різного радіуса дії забезпечує найбільшу ефективність та економічність систем, дозволяючи мінімізувати витрати на зрошувану площу в одиницю часу. Економічна ефективність складається з вартості зрошувальної системи, розподіленої на весь термін її служби, витрат на її експлуатацію, вартості монтажу, демонтажу та перенесення системи.

Крім цього, при якісному та ефективному поливі, який гарантують дощувальні трубопровідні швидкороз'ємні системи, можна підвищити врожайність у 2-4 рази в залежності від виду культури. Запланований урожай можна отримати при менших (на 15-30 %) витратах води, ніж при поверхневому зрошенні, що дозволяє швидко окупити одноразові витрати на покупку системи, термін служби якої при дбайливому ставленні до труб, елементів з'єднання та спринклерів може сягати 5 років.

Зрошувальні дощувальні системи з ШРЗ здатні працювати при досить низькому тиску води на вході в систему – від 5 до 8 атм. при поливі спринклерами різної продуктивності та дальності дії. Сучасні спринклери з набором насадок різного діаметра забезпечують рівномірний полив і дозволяють домогтися розпилення струменя води на досить дрібні краплі, які не викликають ущільнення ґрунту і не завдають шкоди зрошуваним культурам.

Витрати енергії при зрошенні в даному випадку йдуть тільки на подачу необхідного для поливу обсягу води під достатнім тиском. При цьому можуть бути використані як стаціонарні, так і мобільні насоси, що працюють від валу відбору потужності (ВВП) трактора.

Витрати робочої сили в розрахунку на 1 гектар протягом поливного сезону при використанні зрошувальної системи дощувального типу мінімальні – близько 3-6 людино-годин, у той час як при крапельному поливі ці витрати становлять 28-40 людино-годин. Увесь процес зрошення відбувається в автоматичному режимі, що вимагає тільки періодичного контролю. Завдяки цьому полив можна проводити в найбільш сприятливі нічні години при слабкому або відсутньому вітрі, низькому випаровуванні води з поверхні ґрунту і відсутності сонячних променів, які можуть викликати опіки листя, змоченоно краплями води.

Полив методом дощування є найбільш натуральним і природним. Використання даних систем дозволяє зрошувати поля будь-якої конфігурації з точною нормою опадів, необхідною для промочування шару ґрунту, зайнятого кореневою системою рослин. Універсальність цих поливних систем робить можливим їх використання при будь-яких технологіях вирощування всіх видів сільськогосподарських культур: зрошення з необхідною поливною нормою може бути оперативно проведене в необхідний час незалежно від фази розвитку рослин, рельєфу та конфігурації поля і часу доби, після чого система розбирається і переноситься на наступну ділянку.

При виборі оптимальних моделей обладнання для системи спринклерного зрошення необхідно враховувати наступні фактори:

● необхідність/доцільність суцільного поливу. Спринклери здійснюють зрошення суцільно, а не вибірково. Для культур, яким потрібна точковий полив, слід встановити, наприклад, крапельне зрошення;
● площу зрошуваної ділянки, виходячи з якої розраховується необхідна кількість і схема розстановки спринклерів;
● конфігурацію та рельєф ділянки. Можливе, наприклад, застосування спринклерів, які здійснюють полив по секторах, і встановлення їх на межах цих секторів;
● особливості вирощуваних культур. Наприклад, для квітів з ніжними пелюстками потрібен полив, що дає «м'який струмінь», з використанням міні-спринклерів з хорошою дисперсією та малим радіусом розпилення.

Пропонована система дощового зрошення призначена, в першу чергу, для селянсько-фермерських господарств з невеликими за площею ділянками, що вимагають зрошення. У той же час система з ШРЗ може бути використана й великими агрогосподарствами при дополиві неохоплених ділянок, не зрошених широкозахватних установками.

Трубопроводи з ШРЗ можуть бути використані в багатьох інших сферах, наприклад, для аварійного водопостачання при надзвичайних ситуаціях (МНС), армійськими підрозділами (трубопровідні війська), для купчастого вилуговування при видобутку золота (гідрометалургія), пилоподавлення (гірничо-видобувна промисловість) тощо.


Серед українських виробників велику увагу темі меліорації та поливу приділяє компанія ТД «Євротрубпласт», постійно працюючи над вдосконаленням полімерної трубної продукції відповідно до нових специфічних способів використання.
 
ЖУРНАЛ ПОЛИМЕРНЫЕ ТРУБЫ - УКРАИНА