У 2014 році британська Radius Group і австрійська KE KELIT створили спільне підприємство з виробництва та реалізації труб для зовнішніх мереж теплопостачання. Мажоритарний пакет акцій нового підприємства, яке отримало назву Radius-Kelit Infrastructure, належить Radius Group. Підприємство базувалося на заводі в Лінці, який випускав сталеві попередньоізольовані труби для мереж теплопостачання.

Головною метою створення нового підприємства було забезпечення виходу групи компаній Radius Systems на європейський ринок гнучких попередньоізольованих труб з гнучкими трубами лінійки ИЗОПРОФЛЕКС®. Тому дуже оперативно на заводі була встановлена лінія з безперервного нанесення на гнучкі труби пінополіуретанової ізоляції з можливістю використання в якості спінюючого агента циклопентанe (для мереж водопостачання) або вуглекислого газу (для мереж гарячого водопостачання).

Однак досить швидко стало зрозуміло, що територія існуючого заводу, спочатку розрахованого на виробництво тільки сталевих попередньоізольованих труб, має суттєві обмеження для встановлення устаткування безперервної ізоляції гнучких труб. Так, розміри цеху обмежували максимально можливу довжину технологічної лінії 70 метрами, що було недостатньо для охолодження піни перед намотуванням готової труби на барабан. Крім того, розміри цеху дозволяли використовувати барабани для намотування готової ізольованою труби максимального діаметра тільки 3,6 м, що також обмежувало максимальний діаметр ізоляції вироблених труб. У результаті завод міг випускати труби з зовнішнім діаметром оболонки не більше 162 мм, тоді як максимальний стандартний діаметр гнучких попередньоізольовані труб європейських виробників – 200 мм. Це серйозно зменшувало можливості повноцінного виходу на європейський ринок.

Виробництво сталевих попередньоізольованих труб, у свою чергу, також мало цілий ряд обмежень. Вантажопідйомність встановлених у цехах трьох кранів була недостатньою для того, щоб виробляти попередньоізольовані труби діаметром понад 350/500 мм. Площа критої території не дозволяла зберігати сталеві труби в приміщенні, що збільшувало ймовірність їх корозії. Два відкриті майданчики, які використовувалися для зберігання сталевих труб і поліетиленових оболонок, а також готової продукції, знаходилися на великій відстані від заводу, що ускладнювало внутрішню логістику та призводило до значних додаткових трудовитрат.

Сукупність цих чинників змусила керівництво шукати для заводу новий майданчик, який дозволив би зняти обмеження для виробництва як гнучких, так і сталевих попередньоізольованих труб, та вивести підприємство на новий рівень виробництва.

Такий майданчик знайшовся в 27 км від Лінца, неподалік від міста Санкт-Валентин у Нижній Австрії. До 2015 року на ньому містився завод з виробництва дробильних машин, побудований у 2008 році. Через різке зниження попиту на дробильну техніку його власник – шведський концерн Atlas Copco – був змушений зупинити виробництво і звільнити майданчик, на якому були сучасна адміністративно-виробнича будівля та близько 5000 м2 відкритої території для складування готової продукції. Наприкінці літа 2015 року радою директорів Radius Group було прийнято рішення про переїзд заводу на новий майданчик у міжсезонний період – з грудня 2015 по березень 2016 року. На початку березня переїзд був повністю завершений, і вже 16 березня Radius-Kelit Infrastructure отримав офіційний дозвіл на виробництво на новому майданчику.

Виробничий цех загальною площею 9500 м2 і висотою понад 13 м без будь-яких внутрішніх перегородок дозволив розмістити та оптимізувати взаємодію всіх виробничих блоків заводу. В цілому на майданчику встановлено 11 кранів вантажопідйомністю від 650 кг до 25 т, що дозволяє суттєво розширити номенклатуру вироблюваних сталевих попередньоізольованих труб. Наявність крана на відкритому майданчику значно спростила переміщення готових сталевих попередньоізольованих труб. Завдяки великій площі заводу склад сталевих труб розмістили у критому опалювальному приміщенні.

Довжина лінії з безперервної ізоляції гнучких труб на новому виробничому майданчику була збільшена до 85 м. Для намотування готової труби були замовлені нові барабани діаметром 5,0 м, які можна швидко й безперешкодно переміщати з використанням спеціально виділених для цього кранів. Завдяки цим змінам на новому майданчику з'явилася можливість виробництва гнучких попередньоізольованих труб великих діаметрів. На сьогоднішній день успішно випущені перші промислові партії труб з розмірами оболонки 182 і 202 мм, а найближчим часом планується введення виробництва труб із зовнішнім діаметром ізоляції 225 мм. Можливість виробництва гнучких попередньоізольованих труб великих діаметрів вкрай важлива для розвитку ринку армованих труб, розрахованих на підвищені тиски та температури, оскільки дані види трубної продукції застосовуються переважно в міських тепломережах з великими діаметрами трубопроводів. Однак великі розміри ізоляції останнім часом стають все більш затребувані і для стандартних труб з напірною одношаровою PEX-трубою. Величезним плюсом для виробництва гнучких армованих попередньоізольованих труб стала наявність на більшій частині території заводу теплої (обігрівається) підлоги, що сприяє більш стабільним температурі та вологості у виробничому приміщенні – важливим умовам для формування якісної рівномірної піни.

Плани розвитку заводу Radius-Kelit Infrastructure в Санкт-Валентині передбачають установку ще однієї лінії з безперервної ізоляції гнучких труб. Це дозволить рідше робити заміну оснащення лінії при переході з одного типорозміру оболонки на інший і тим самим істотно скоротити витрати виробництва.


В основі ринкової стратегії компанії Radius-Kelit Infrastructure лежить виведення на європейський ринок інноваційних рішень із застосуванням армованих полімерних напірних труб. Це дозволить не тільки забезпечити конкурентні переваги над стандартними представленими на ринку полімерними системами, а й значно розширити сферу застосування гнучких полімерних труб в Європі в цілому, оскільки технічні характеристики армованих полімерних труб дозволяють використовувати їх у тепломережах з підвищеними робочими тисками та температурами (до 1,6 МПа та 115 °С відповідно), там, де стандартні полімерні рішення не могли застосовуватися раніше.

Автор: Андрій Шмельов
ЖУРНАЛ ПОЛИМЕРНЫЕ ТРУБЫ - УКРАИНА