Вінниця – одне з старовинних українських міст, його історія налічує близько семи століть. Зараз в обласному центрі проживає близько 400 000 мешканців, функціонують 76 великих та середніх промислових підприємств, які виробляють широкий спектр промислової продукції.

Звичайно, велике місто має велику та розвинену інфраструктуру.

Водопровідним та каналізаційним господарством міста понад 100 років опікується КП «Вінницяоблводоканал». Довжина мереж водопостачання становить 584,6 км, довжина мереж каналізації – 502,4 км. Велика частка цих трубопроводів була збудована у 60-80 роки минулого століття, які вже випрацювали свій експлуатаційний ресурс. Тому у місті реалізуються різні програми з реконструкції та відновлення мереж водопостачання та водовідведення.

Однією з них є масштабний проект «Реконструкція напірного каналізаційного колектора від каналізаційно-насосної станції №-1 а по вул. Г. Успенського до очисних споруд м. Вінниця». Він передбачає повну заміну зношених сталевих та залізобетонних труб, які експлуатуються близько 40 років.

Вирішення поставлених задач здійснює одна із старіших і досвідченіших вітчизняних будівельних компаній – ВКП «Спецстрой». Основою успішної роботи цієї компанії став комплексний підхід до реалізації як простих, так і багатопрофільних проектів, використовуючи найбільш перспективні і досконалі світові розробки будівельної галузі. Підприємство одним з перших в Україні почало застосовувати в своїй роботі полімерні труби.

Практичний досвід показав, що використання поліетиленових труб – найефективніше рішення при модернізації застарілих і зношених трубопроводів. Успішне їх застосування в мережах газо- і водопостачання, каналізації, електрокомунікацій помітно здешевлює проекти і значно продовжує термін експлуатації інженерних систем. Тому для оновлення напірного колектора були застосовані поліетиленові труби. Вибір було зроблено на користь продукції ТД «Євротрубпласт».

Оновлюваний колектор транспортує стічні води від КНС № 1-а до міських очисних споруд. По ньому здійснюється господарсько-побутове водовідведення Староміського та Замостянського районів. Будівництво було розпочато від КНС №1-а.

Для відновленого напірного колектора були використані ПЕ труби діаметром 710 мм SDR 26, розраховані на робочий тиск 0,6 МПа (6 атм). Будівництво велося традиційним траншейним (відкритим) способом, а на складній ділянці – методом релайнінгу. Глибина закладання трубопроводу – 1,8 м від поверхні землі. З’єднання трубопроводів здійснювалося за допомогою зварювання нагрітим інструментом встик. Зварювальні роботи виконувалися на сучасному обладнанні швейцарського виробника George Fisher, використання якого гарантує високу якість стикових з’єднань.

Частина оновлюваної траси проходила досить вузькою вулицею, тому облаштування траншеї було неможливим. У зв’язку з цим була застосована безтраншейна технологія прокладання трубопроводів методом релайнінгу. Поліетиленову трубу протягнули у стару сталеву як у футляр. Відрізки труб були з’єднані в одну нитку, а потім протягнуті в існуючий трубопровід. Протяжність санованої ділянки становила 360 м.

Те, що діаметр колектора став трохи меншим, не вплине на якість водовідведення, оскільки ідеально гладка внутрішня поверхня поліетиленових труб, на якій не утворюються відкладення, сприяє транспортуванню стоків (пропускна здатність трубопроводу збільшується на 20 % у порівнянні з існуючими трубопроводами). Також ПЕ труби не піддаються дії газової корозії і з часом не руйнуються від неї.

Слід зазначити, що будівництво колектора проводилося у досить складних умовах. Труби прокладалися у глинистих ґрунтах з дуже високим рівнем ґрунтових вод. Вода заповнювала траншеї та ускладнювала монтажні роботи. Проте високі кваліфікація та досвід підприємства ВКП «Спецстрой», а також застосування сучасних будівельних матеріалів та техніки забезпечили належну якість виконання робіт відповідно до нормативних технологічних вимог. Коли проект буде завершено, новий поліетиленовий колектор працюватиме надійно.

Автори: Олег Воронін, Валерія Писаренко
 
ЖУРНАЛ ПОЛИМЕРНЫЕ ТРУБЫ - УКРАИНА