Розпочаті в Києві гідравлічні випробування тепломагістралей не тільки залишили жителів столиці без гарячої води, а й продовжили ще одну хронічну проблему міста – спричинили перманентні розриви труб, через які провалюється асфальт а з-під землі б'ють фонтани. Тільки протягом останньої декади травня відбулося три аварії: 23 травня в центрі Києва – на вулиці Прорізній, 8, прорвало трубу, в цей же день біля станції метро «Деміївська» в результаті прориву тепломережі провалився асфальт і затопило вулицю. А 27 числа аналогічна аварія трапилася біля станції метро «Либідська». З початку гідравлічних випробувань столичних тепломереж цієї весни «Київенерго» вже виявило 364 пошкодження труб. Усього монополіст обслуговує понад 2,6 тис. кілометрів тепломереж у двотрубному обчисленні (тобто, якщо в одному каналі прокладено дві труби, їх протяжність не підсумовується).


«Щоб аварійність не збільшувалася, потрібно міняти 7 % тепломереж щороку», – пояснили в «Київенерго». Це приблизно 180 км трубопроводу. Однак у 2015 р компанія замінила менше 10 км тепломереж (близько 0,3 % від загальної кількості), що обійшлося в 217 млн. грн. У 2011-2014 рр. заміна тепломереж була масштабнішою – близько 40-50 км на рік. Але цього недостатньо, оскільки, за даними «Київенерго», 67,4 % підземних комунікацій столиці перевищили нормативний термін експлуатації в 25 років. Навіть якщо компанія продовжить змінювати по 50 км тепломагістралей щорічно, на повну заміну вже зношених труб знадобиться понад 30 років. Правда, на той час зношеною виявиться інша частина комунікацій.

Багаторічний досвід експлуатації трубопроводів під землею із застосуванням традиційних сталевих труб показує ряд основних причин зниження їх надійності та довговічності. Це, безумовно, внутрішня і зовнішня корозія металу, жорсткість конструкції, вплив різних деформацій, «блукаючі» струми в місцях перетину силових комунікацій.

Оптимальним вирішенням проблеми довговічності та безаварійності теплових мереж є застосування енергозберігаючих гнучких теплоізольованих полімерних труб лінійки ИЗОПРОФЛЕКС. Прокладаючи теплові мережі з їх використанням, слід відзначити не тільки мінімізацію витрат на прокладку трубопроводів і часу монтажу, а й критерій довговічності – часу, протягом якого трубопроводи можуть працювати в оптимальному режимі в умовах нормальної експлуатації без зниження основних розрахункових параметрів при економічно прийнятній сумарній вартості ремонтів. Гарантований термін експлуатації таких труб – не менше 50 років.

Одна з найважливіших завдань сучасного підприємства теплових мереж – зниження втрат теплоносія. У цьому випадку як ніколи актуальна стара приказка – «скупий платить двічі». А по швидкості монтажу та часу, необхідного на усунення пошкодження, полімерні труби ИЗОПРОФЛЕКС на порядок перевершують також і сталеві труби в пінополіуретанової ізоляції.

Однак в «Київенерго» поки не поспішають впроваджувати новітні технології. В цьому році обсяги заміни тепломереж залишаться на рівні 2015 р. та з використанням традиційних методів. У компанії це пояснюють тим, що її діяльність як природного монополіста регулюється Нацкомісією регулювання ринків енергетики і комунальних послуг, яка визначає пріоритети її інвестпрограми. У 2015 і 2016 рр. кошти в першу чергу спрямовуються на установку теплолічильників у багатоквартирних житлових будинках столиці. Інвестиційна програма «Київенерго» на поточний рік передбачає фінансування на це в обсязі 163,7 млн. грн. Таким чином, за інформацією заступника голови КМДА Петра Пантелєєва, силами монополіста і частково за рахунок бюджетного фінансування до кінця 2016 р теплолічильник буде в кожному багатоквартирному будинку Києва.

Втім, у «Київенерго» є й інші причини не поспішати. Незабаром клопоти з обслуговування тепломереж частково ляжуть і на плечі муніципалітету, а саме – нового комунального підприємства «Київтеплоенерго». Воно буде працювати разом з двома іншими гравцями на ринку теплової енергії – ПАТ «Київенерго» та ТОВ «Еврореконструкція» (обслуговує лівий берег столиці). А в перспективі «Київтеплоенерго» може стати заміною монопольної компанії Рината Ахметова в місті і вже самостійно зайнятися заміною тепломагістралей.

Поки ж тепломагістралі в столиці практично не замінюються, і «Київенерго» доводиться компенсувати збиток, який наносять місту численні аварії на комунікаціях. Після кожного ремонту труби компанія оплачує відновлення асфальту або зеленої зони.

За матеріалами www.dsnews.ua
ЖУРНАЛ ПОЛИМЕРНЫЕ ТРУБЫ - УКРАИНА