Британські та іспанські біохіміки з'ясували, що личинки воскової молі (Galleria mellonella) здатні швидко поїдати поліетилен і виділяти етиленгліколь (дослідження опубліковане в Current Biology).

Поліетилен є одним з найпоширеніших видів пластику. Щорічно в світі використовується близько трильйона поліетиленових пакетів і безліч інших виробів з ПЕ, і проблема їх утилізації є дуже серйозною. Так, в країнах Європейського союзу тільки чверть пластикових пакетів переробляється, 36 відсотків – спалюється, а решту пласткового мусору люди просто викидають, тим самим завдаючи шкоди навколишньому середовищу.

Раніше вважалося, що поліетилен не піддається біорозкладанню, оскільки він не зустрічається в природі. Проте вчені не раз знаходили організми, здатні його переробляти. Так, з'ясувалося, що цвілеві грибки Penicillium simplicissimum здатні за три місяці частково утилізувати поліетилен, попередньо оброблений азотною кислотою. Пізніше з'явилися повідомлення про те, що бактерії Nocardia asteroides «з'їдають» пластик за час від чотирьох до семи місяців, а бактерії, що живуть у кишечнику індійської молі (Plodia interpunctella), здатні розкласти 100 міліграмів поліетилену за вісім тижнів. Автори нового дослідження з'ясували, що личинки воскової молі Galleria mellonella можуть утилізувати поліетилен ще швидше – за кілька годин.

У ході експерименту, після того, як личинок залишили наодинці з поліетиленовим пакетом, перші дірки в ньому стали з'являтися через 40 хвилин. За 12 годин 100 личинок з'їли близько 100 міліграмів пластика. Щоб зрозуміти, як черв'яки переварили пластик, вчені потовкли декількох личинок в ступі, і пастою, що утворилася, намазали поліетиленову плівку й залишили її на кілька годин. «Оброблений» поліетилен дослідники проаналізували за допомогою інфрачервоної Фур'є-спектроскопії. На спектрограмі, крім піків, характерних для поліетилену, з'явився пік, відповідний етиленгліколю.

Дослідники вважають, що личинки воскової молі змогли так швидко переробити поліетилен тому, що він схожий на їх звичайну їжу. Galleria mellonella – шкідник, який забирається в бджолині вулики і відкладає яйця в стільники. Личинки, що вилупилися харчуються медом, пергою і бджолиним воском, що складається з суміші органічних речовин. мебель из нержавеющей стали master-ua.com здесь До складу воску, в тому числі, входять граничні вуглеводні, що формують вуглецеві зв'язки C–C, аналогічні тим, які утворюються в поліетилені. На жаль, автори роботи не дослідили мікроорганізми, що мешкають в кишечнику черв'яків, тому поки незрозуміло, хто допомагає личинкам перетравлювати пластик.

Раніше японські біологи знайшли бактерій, здатні переробляти поліетилентерефталат – матеріал, з якого роблять пластикові пляшки. Інша група вчених виявила, що личинки борошняного хрущака здатні харчуватися пінополістиролом.
ЖУРНАЛ ПОЛИМЕРНЫЕ ТРУБЫ - УКРАИНА