У Туреччині у старовинному  місті Лаодікея (сучасна провінція Денізлі) археологи знайшли табличку з текстом античного закону про водокористування та штрафи за забруднення джерел. Ця знахідка становить великий інтерес як з погляду юридичних основ життя античних міст, так і з питання розвитку інженерних мереж.

20 8 august 20 7 august

Текст закону висічений на мармуровій табличці площею близько одного квадратного метра. Її знайшли в ході розкопок на одному з проспектів стародавнього міста, що ведуть до стадіону. За словами керівника групи археологів професора Університету Памуккале Джеляль Шимшека, закон датований 114 роком нашої ери. «Текст складається з 30 рядків: він регулює процес користування джерелом води, яке було побудоване в місті від імені імператора Траяна (53-117 рр.). У 114 році рада Лаодікеї підготувала цей закон і передала його на затвердження проконсулу в місті Ефес», - повідомив він.

Питання достатку питної води в цьому досить посушливому регіоні завжди був життєво важливим для місцевого населення. У Лаодікею були проведені канали і акведуки з довколишніх гір. Користування же самим джерелом, за словами професора, було чітко регламентовано. Воно опечатувався, і за самовільний зрив цієї печатки був передбачений штраф.

20 5 august

«За зрив печатки і забруднення каналів, що доставляли воду, були дуже великі штрафи. Так, за пошкодження каналів або забруднення води штрафували на 5 тис. динарів (близько $17 тис. у сучасному еквіваленті ). Аналогічне покарання було і за крадіжку води», - зазначив Шимшек. У деяких випадках за законом можна було покарати порушника штрафом в два рази більшим стандартного, але це рішення приймалося окремо керівництвом міста. При цьому в тексті закону прописано, що людина, яка повідомила про порушення, могла отримати одну восьму від загальної суми штрафу в якості винагороди.

Довідка. Античне місто Лаодікея розташований недалеко від села Ескіхісар в Денізлі. Офіційно воно було засноване в 3 столітті до нашої ери царем Антіохом Другим, чию дружину звали Лаодіка. Однак люди в цьому районі селилися і раніше. Археологічні знахідки вказують, що перші поселення на місці Лаодікеї були ще в 5 тисячолітті до нашої ери. У 11 столітті місто було захоплене османами і зруйнований в результаті воєн і природних катаклізмів.

Крім водопостачання з джерела та водогону з гір за допомогою акведуку в античній Лаодікеї було споруджено каналізаційну систему. Зараз через руїни міських воріт можна потрапити на широку центральну вулицю. Вона проходить через все місто, і веде на Схід до Сирії. Деякі джерела називають її Сирійською. Вона вимощена плитами, а по її центру проходить канал. Місцями він закритий плитами, подекуди відкритий. Цей канал не що інше, як каналізаційна система міста, по якій відводилися міські стічні води. 

 

 

ЖУРНАЛ ПОЛИМЕРНЫЕ ТРУБЫ - УКРАИНА