Технологія No-dig не один десяток років застосовується в світовій практиці будівництва трубопроводів. В Україні про неї хтось знає, що це таке, хтось здогадується, хтось хотів би розібратися. Однак експертів, які могли б запропонувати різні способи санації трубопроводу з техніко-економічним обґрунтуванням переваг і недоліків кожного варіанту, на жаль, у нас поки що небагато.

Реальність є такою, що при виборі технологій споживач часто орієнтується на технічну базу потенційного підрядника. І якщо у будівельної компанії з'являється унікальне обладнання для безтраншейної технології, то, на жаль, воно в основному простоює: або стає один раз використаним, оскільки купується переважно під певний об'єкт, або використовується вкрай рідко. Також необхідно відзначити, що фахівці середньостатистичної будівельної компанії, як правило, не мають досвіду роботи на подібному обладнанні, а значить попит на оренду машин для безтраншейних технологій дуже невеликий. Не сприяє розвитку цього напрямку і перманентна відсутність фінансування в ЖКГ та будівництві. В результаті більшість інжинірингових компаній, кажучи сленгом будівельників, «сидять на лопаті» і міста перекопані вздовж і впоперек.

Пріоритетно в більшості безтраншейних технологій використовуються полімерні труби в різному виконанні. Зараз багато виробників полімерних труб усвідомлено пропонують продукцію не тільки для класичної, а й для безтраншейної прокладки.

У червні 2013 року Група ПОЛІПЛАСТИК, враховуючи напрямок розвитку галузі і прагнучи запропонувати споживачеві повний комплекс товарів та послуг в будівництві зовнішніх інженерних мереж, придбала англійську компанію Subterra (раніше до Групи ПОЛІПЛАСТИК увійшла компанія Radius Systems, провідний у Великобританії виробник поліетиленових труб та фітингів для водо- і газопостачання). Коментуючи значимість інтелектуального потенціалу даних компаній, генеральний директор Radius Systems Енді Тейлор зазначив: «Нові акціонери активно розширюють свою присутність на британському ринку, керуючись стратегією доповнення основного бізнесу (виробництво труб та фітингів) супутніми і вкрай затребуваними продуктами, послугами та технологіями. Тим самим ми стаємо більш конкурентними і ефективними для замовників. Ми раді включити технологією фірми Subterra в свій портфель пропозицій і поповнити сім'ю Radius-ПОЛІПЛАСТИК її висококваліфікованими фахівцями».

Subterra є провідним розробником і підрядником у Великобританії і в світі в сфері бестраншейной реновації та відновлення трубопроводів, а також реновації з мінімальними земляними роботами. Компанія була заснована в 1985 році і займається розробкою процесів відновлення трубопроводів, вона надає своїм клієнтам кращі технології для вирішення різних проблем, пов'язаних з трубопроводами. Системи, розроблені і використовувані компанією, охоплюють цілий спектр технологій для водо- і газопостачання, каналізації і промислових трубопроводів.

Компанія Subterra має декілька запатентованих технологій реновації, що дозволяють відновлювати трубопроводи різного призначення та стану зношеності діаметром до 1800 мм:

Rolldown – відновлення газорозподільних мереж та мереж водопостачання та водовідведення, які втратили свою структурну цілісність;

Subline – відновлення трубопроводу, який хоча б частково зберіг несучу здатність: U-подібний лайнер з полімерної труби заправляється в відновлювану трубу, де розправляється після подачі тиску, прилягаючи до стінок трубопроводу.

Subcoil – технологія аналогічна попередній, проте надання трубі U-подібної форми здійснюється на заводі, після деформації труба фіксується плівкою і поставляється на об'єкт на барабанах;

FastLine Plus – технологія напилення поліуретанової смоли на внутрішню поверхню трубопроводу. Призначена для водопроводів і по суті є як профілактичним, так і відновлює методом.

У даній публікації пропонуємо читачам ознайомитися з базовою інформацією про технології Subline. Сутність цієї технології полягає в згинанні і протягуванні раніше звареного батога з полімерних труб в існуючі трубопроводи. Труби, що протягуються, виготовляються з полімерної композиції, підібраною фахівцями Subterra, на спеціально обладнаних лініях.

Процес відновлення трубопроводу включає в себе:

– облаштування стартового і фінішного котловану по лінії санованого трубопроводу. 

 

– прочищення санованого трубопроводу (здійснюється гідравлічними і механічними методами).

 

Позначимо основні фази технології Subline:

▪ холодне згинання тонкостінної полімерної труби для надання їй форми Subline;

▪ збереження отриманої форми за допомогою спеціальних тимчасових утримують стрічок; 

▪ протяжка конструкції із згорнутої полімерної труби у трубопровід, що санується;

▪ відновлення круглої форми труби, що вкладається,  і щільна її підгонка до розмірів існуючої труби під тиском води або при температурі зовнішнього середовища; 

▪ установка спеціальних сполучних деталей, для монтажу запірно-регулюючої арматури або з'єднання ділянок трубопроводу.

Спочатку технологія Subline була розроблена для використання полімерних труб великих діаметрів. При цьому важливим моментом був економічний аспект: дана технологія забезпечувала зниження витрат на реконструкцію трубопровідних систем. У даний час технологія Subline використовується для великого діапазону діаметрів труб – від 75 до 1600 мм.

Технологія Subline успішно застосовується при санації різних інженерних комунікацій:

● питне і технічне водопостачання

● газопостачання

● промислові водопроводи (можливе транспортування води з домішками агресивних речовин, до яких полімерна композиція стійка)

За допомогою технології Subline можливе вирішення наступних проблем:

 Внутрішня корозія трубопроводів. Полімерні труби створюють високоефективний антикорозійний бар'єр між внутрішньою поверхнею санованої труби і продуктом, що транспортується.

▪  Погіршення якості води внаслідок внутрішньої корозії трубопроводу. Полімерні труби за рахунок гладкої поверхні і властивостей матеріалу практично не заростають.

Витоку середовища, що транспортується крізь корозійні пори і пошкоджені стики трубопроводу. Протягнута всередині санованого трубопроводу полімерна труба герметизуєт воду або стоки від корозійних пір і свищів.

▪ Низька пропускна здатність зношеного трубопроводу, зумовлена внутрішньою корозією і відкладеннями.

Рідина транспортується по гладкій поверхні полімерної труби, що максимально підвищує пропускну спроможність трубопроводу. Завдяки дуже низькому коефіцієнту тертя полімеру гідравлічні показники сильно корродированої магістралі або трубопроводу з відкладеннями істотно збільшуються.

Приклади реновації трубопроводів з використанням технології Subline:

Штутгарт, Німеччина, 2006-2007 рр.

Санація великого трубопроводу з щільною підгонкою ПЕ труби:

• попередньо напружений бетонний трубопровід діаметром 1500 мм профутерован панчохою з ПЕ 100 діаметром 1480 мм SDR 61

• за одну протяжку було змонтовано 540 і 823 метрів відповідно

• робочий тиск 8 бар

United Utilities, Великобританія, 2010 р

 Проект реабілітація трубопроводу Ефірнві: 

• у чавунну трубу діаметром 39 дюймів (990 мм) затягнуто панчоху з ПЕ 100 діаметром 980 мм SDR 51

• за одну протяжку було змонтовано 650 і 725 метрів відповідно

• робочий тиск 4 бар

В Україні оператором технологій Subterra є ТД «Евротрубласт» (Група ПОЛІПЛАСТИК). Фахівці компанії пропонують:

– розглянути та проаналізувати ваш проект щодо можливості та доцільності застосування в ньому технологій Subterra;

– надати обладнання Subterra, необхідне для проведення реноваційних робіт;

– провести навчання персоналу вашої компанії;                            

 – здійснити шеф-монтаж об'єкта.

Автор:  Олександр Козак

 

 

 

ЖУРНАЛ ПОЛИМЕРНЫЕ ТРУБЫ - УКРАИНА