144 48Поява нових технологій виготовлення електрозварювальних фітингів, розширення діапазону діаметрів труб, розвиток телекомунікаційних і програмних компонентів вимагає постійного покращення та розвитку зварювального обладнання. Компанія Georg Fischer завжди прагне не тільки відповідати вимогам ринку пластикових трубопроводів, розробляти та пропонувати зварювальне обладнання, яке відповідає зростаючим запитам і потребам, а й задавати нові тренди у розвитку як технологій зварювання, так і можливостей зварювального обладнання.

У зв'язку цим  у 2013 році було прийнято рішення розробити та реалізувати нову серію апаратів для електромуфтового зварювання з поліпшеними характеристиками і ширшими можливостями як для зварювальників, так і для контролерів і кінцевого замовника – апарати MSA 2.x та MSA 4.x. Нова серія електромуфтових апаратів є повноцінною заміною і наступником серії апаратів MSA Plus 250/300/350/400 (фото 1). 

Серія апаратів MSA 2.x і MSA 4.x зберегла концепцію управління вихідною зварювальною напругою на основі інверторної технології, завдяки чому апарати вийшли компактними і, що вкрай важливо при роботі в польових умовах, мають дуже малу вагу – близько 12 кг разом з кабелями, довжини яких становлять по 4 метри.

Крім компактності, конструктори ретельно попрацювали над ергономікою апаратів, при цьому враховуючи досвід попередніх поколінь зварювального обладнання, а також відгуки та побажання монтажних організацій з усього світу. Нові апарати мають чіткий поділ зон для намотування зварювальних кабелів і кабеля живлення, що дозволяє уникнути сплутування кабелів при транспортуванні та під час роботи. До того ж, конструкція рукоятки для перенесення апарату забезпечує можливість швидкого змотування і підвішування бухт кабелів, що утворилися, на бічні гаки. Це, безсумнівно, оцінять зварювальники, які періодично переносять зварювальний апарат з одного місця на інше під час робочої зміни (фото 2 та 3). 

144 49

Нові апарати мають примусове охолодження за допомогою зовнішнього вентилятора, а завдяки наявності радіально розташованих ребер охолодження апарати забезпечуються дуже хорошою вентиляцією, а, отже, підвищується ефективність роботи обладнання та знижується споживання палива генератором (фото 4). Додатковим плюсом хорошого охолодження стало підвищення вихідної тривалої потужності зварювальних апаратів – вони можуть видавати до 3,6 кВт (максимальний струм – до 110 А). 

144 50Конструкція апаратів забезпечує дуже високий клас захисту – IP65. Завдяки цьому їх можна використовувати навіть в екстремальних умовах – під слабким дощем або в умовах пилової бурі. Окрім цього, апарати тепер легко очищати від бруду: досить обприскати водою з пульверизатора і протерти сухою ганчіркою. Відмінною особливістю дизайну апаратів MSA 2.x та MSA 4.x є простота обслуговування та ремонту: заміна рукоятки для перенесення, пластикових ніжок і навіть вентилятора охолодження на нові може проводитися безпосередньо в монтажній організації, тобто не потрібно відправляти апарат до сервісного центру, що значно скорочує час простою обладнання. Варто відзначити, що пластикові ніжки апарату мають велику довжину, через що корпус апарату, піднятий на значну висоту, не боїться випадкового потрапляння на брудні ділянки землі або навіть у неглибокі калюжі (фото 5). 

Основними цільовими користувачами апаратів 2 типу (MSA 2.0/2.1) є бюджетні монтажні компанії, що займаються будівництвом внутрішньобудинкових систем, зрошувальних трубопроводів, водорозподільних мереж і каналізації (апарати MSA 2.0), а також компанії здійснюють монтаж газо-, водопровідних мереж і промислових трубопроводів, що вимагають документального підтвердження виконаних робіт (апарати MSA 2.1).

Для спрощення роботи операторів зі зварювальним апаратом незалежно від країни, де проводяться роботи, і рівня володіння зварювальника мовою, апарати MSA 2.0/2.1 не мають мовних функцій. Уся інформація на графічному екрані відображається у вигляді універсальних, легко зрозумілих піктограм. Завдяки цьому зварювальник може відразу на 100 % використовувати всі можливості апарату і йому не потрібно проводити перемикання мовних налаштувань (фото 6). 

Апарат MSA 2.0 може зберігати у вбудованій пам'яті до 350 протоколів, але він не має інтерфейсу для виведення протоколів на комп'ютер або принтер. Оператор або контролер може лише переглянути протоколи зварювання на екрані апарату. На відміну від нього, апарат MSA 2.1 зберігає до 500 протоколів у своїй пам'яті і може видавати їх через USB інтерфейс у вигляді PDF-файлу або у вигляді бінарного файлу, що має захист від підробки даних у протоколі, для перегляду на комп'ютері в програмі MSA Welding Book, яка поставляється разом з апаратом. 

144 50aПрограмне забезпечення нової серії апаратів дозволяє здійснювати дистанційний запуск і зупинку процесу зварювання. Зварювальник, що знаходиться безпосередньо біля місця проведення зварювання, але на відстані до 4 метрів від зварювального апарату, після введення параметрів зварювання може запустити процес подачі струму на муфту за допомогою спеціального штрих-коду, і таким же чином він може перервати процес зварювання.

Щоб виключити можливість пропуску зварювальником повідомлення про помилку, що виникла під час зварювання, на екран зварювального апарату великим шрифтом виводиться код помилки з графічним значком причини помилки,  екран апарату при цьому яскраво блимає, щоб привернути увагу зварювальника.

Апарати 4 типу (MSA 4.0 / 4.1) будуть більш цікаві монтажним компаніям, що здійснюють монтаж газо- і водопровідних магістральних трубопроводів, складних промислових трубопроводів, які вимагають розширеної документації на створювані системи, а також для компаній, що займаються прокладкою великорозмірних трубопроводів, де необхідна велика потужність при зварюванні.

Відмінними особливостями апаратів типу 4 є:

● підвищена вихідна потужність апарату - максимальний струм на вході становить 110 А;

● наявність мовного інтерфейсу, що допомагає зварювальнику бачити більш детальні повідомлення, попереджувальні записи та розширений аналіз помилок,  що сталися під час зварювання;

● поділ функціоналу апарату і можливості налаштувань на два рівні – зварювальник і бригадир, що дозволяє обмежити можливості зварювальника щодо конфігурування апарату і знизити потеціальну кількість дефектів при зварюванні через неправильне або неправомірне використання апарату та/або електрозварного фітинга;

● можливість обмеження терміну користування апаратом (наприклад, при здачі його в оренду) за допомогою спеціального програмного коду і можливість продовження цього терміну дистанційно за допомогою генерованого цифрового ключа;

● апарат MSA 4.1 оснащений унікальним бездротовим сканером, здатним зчитувати лінійні штрих-коди і QR-коди, а завдяки вбудованому радіомодулю він має можливість підключення до мережі Інтернет і перегляду додаткової інформації щодо технології зварювання, зварювального обладнання та електрозварних фітингів на порталі компанії Georg Fischer;

● оновлення програмного забезпечення можна здійснювати дистанційно через Android додаток.

144 51

Таким чином, розробивши нову серію апаратів MSA 2.0 / 2.1 та MSA 4.0 / 4.1, компанія Georg Fischer задає новий тренд у розвитку зварювального обладнання для електромуфтового зварювання і пропонує зручні та сучасні способи комунікації та керування зварювальними апаратами.

Автор: Юрій Яковлєв, Представництво Georg Fischer Piping Systems Ltd.

ЖУРНАЛ ПОЛИМЕРНЫЕ ТРУБЫ - УКРАИНА