Всупереч досить поширеній думці про те, що централізоване теплопостачання (ЦТ) сьогодні є для Європи екзотикою, в цілому це не так. Згідно з даними актуальної європейської статистики [1] протяжність теплових мереж у Західній та Центральній Європі на кінець 2011 року становила близько 310 тис. км в однотрубному обчисленні. Таким чином, з урахуванням Азії (300 тис. км) і країн СНД (470 тис. км) загальна протяжність мереж централізованого теплопостачання Євразії перевищила 1 млн. кілометрів. При цьому на Китай і Росію спільно припадає без малого 60% загальної протяжності мереж (рис. 1, 2).

 

 

 

Частка центрального опалення в загальному обсязі систем теплопостачання в різних країнах Європи вкрай неоднорідна: від 92 % в Ісландії, де ударними темпами здійснено формування угруповання геотермальних систем ще в першій половині 2000-х років, до 1 % в Норвегії, де зайнятість у національному секторі теплопостачання не перевищує 2000 чоловік (рис. 3).

 

Безумовно, у першу чергу звертає на себе увагу вкрай низький рівень проникнення централізованого теплопостачання в системоутворюючих країнах Європи із загальним населенням без малого 300 мільйонів чоловік: Німеччині (12 %), Франції (7 %), Італії (5 %), Нідерландах (5 % ), Великобританії (1 %). 

У стратегічній перспективі цей колосальний потенціал має непогані шанси на реалізацію, і справа не тільки у загальновідомих екологічних перевагах ЦТ. Останні масштабні дослідження [2] показують, що для 60 % великих європейських міст централізоване теплопостачання було б оптимальним рішенням і з економічної точки зору. 

Гіпотеза про те, що фактори, які визначають динаміку розвитку централізованого теплопостачання на європейському континенті, носять скоріше фундаментальний, ніж спекулятивний характер, підтверджується наступним спостереженням: глобальна економічна криза 2008 року не чинила ніякого впливу на різноспрямовані тренди, що склалися тут на той час. 

Парк теплових мереж країн колишнього СРСР та Східної Європи, за невеликим винятком, продовжив тенденцію до скорочення, що виявилася ще на початку 90-х років після відомих політичних подій. У той час як у країнах Західної Європи – разом з Казахстаном - сектор district heating, ніби не помітивши подій 2008 року, зберіг впевнені (а місцями просто приголомшливі) темпи зростання протяжності мереж (рис. 4). 

Причому, якщо динаміку Норвегії та Італії (які демонстрували приріст протяжності теплових мереж у середньому відповідно на 10,3 % і 8,0 % до попереднього року впродовж 4 років, з 2008 по 2011 рік), можна пояснити ефектом низької бази, то Фінляндія та Швеція (відповідно 4,4 % і 4,0 % щорічного приросту протяжності мереж у тому ж часовому інтервалі) до 2008 року вже мали значний рівень проникнення district heating на своїх територіях.

 

Десять країн Європи, що лідирують за обсягами заміни мереж у натуральному вираженні, в сукупності забезпечили у 2008-2011 роках чистий приріст протяжності теплових мереж на 7000 км щорічно (рис. 5). Це нижня оцінка середньорічних обсягів нового будівництва мереж у країнах топ-10 без урахування обсягів компенсації мереж, що  вибувають з експлуатації, новим будівництвом, а також без урахування обсягів заміни діючих зношених мереж.

 

Рис. 5. Середньорічний приріст загальної протяжності теплових мереж у 2008-2011 рр. (Європа, топ-10), км в однотрубному обчисленні/ рік

А якщо врахувати ще й те, що Китай протягом останніх років упевнено зберігає середньорічні темпи зростання протяжності мереж централізованого теплопостачання на рівні 13,5 %, щорічно вводячи в експлуатацію кілька десятків тисяч кілометрів мереж, за майбутнє сектора district heating на євразійському просторі в цілому найближчим часом, судячи з усього, можна не турбуватися. 

 

Література

1. District Heating and cooling country by country 2013 survey. Euroheat & Power, Brussels, 2013.

2. The future competitiveness of district heating. Urban Persson/Chalmers University of Technology/Halmstad University, 35th Euroheat & Power, Paris, May 9th and 10th 2011. 

Автор: Олександр Шмельов

 

 

 

ЖУРНАЛ ПОЛИМЕРНЫЕ ТРУБЫ - УКРАИНА