144 23У вересні 2014 року в Чикаго відбулася XVII міжнародна конференція Plastic Pipes – одна з найважливіших подій світової індустрії полімерних труб. Її організаторами традиційно є американський Plastic Pipe Institute, Європейська Асоціація виробників ПВХ труб PVC4Pipes, Асоціація РЕ100+ та Європейська Асоціація полімерних труб і фітингів TEPPFA.

Конференція зібрала 462 учасники з 32 країн. Найчисленнішою була делегація США – 228 осіб, другою за чисельністю – делегація Китаю (50 осіб), яка вперше обійшла делегації Німеччини та Нідерландів. На конференції було представлено 122 доповіді, 9 стендових доповідей та 26 виставкових стендів.

Відкриваючи конференцію, голова її оргкомітету Стефен Борос зазначив, що полімерна трубопровідна галузь постійно розвивається, і темпи її зростання у найближчі 10 років збережуться на рівні, що перевищує 10 %. Серед основних чинників цього зростання він назвав розвиток видобутку сланцевих нафти і газу, розвиток регіональних ринків, інновації та досягнення в оцінці життєвого циклу трубопроводів. Він зазначив також, що полімерні трубопроводи продовжують витісняти системи з традиційних матеріалів, таких як мідь, сталь і бетон, і згадав деякі нові категорії проектів – озеленення пустель, боротьбу з наслідками посух, штормове водовідведення тощо, реалізація яких стала можливою завдяки розвитку полімерних технологій. За деякими оцінками, до 2024 року торговий оборот полімерної трубопровідної галузі та пов'язаних з нею галузей досягне 500 млрд. доларів.

Доповідь Європейської Асоціації полімерних труб і фітингів (TEPPFA) і Фламандського інституту технологічних досліджень (VITO) ознайомила учасників конференції з останніми результатами масштабних досліджень сумарного впливу полімерних трубопроводів на навколишнє середовище протягом усього їх життєвого циклу. Дослідження включало оцінку екологічного впливу, зумовленого полімерними трубопроводами різного призначення на різних стадіях єксплуатаційного циклу  (виробництво матеріалів, будівництво, експлуатація та утилізація)  порівняно з трубопроводами з традиційних матеріалів із порівнюваними термінами служби.

Петер Верлаан з Нідерландів, який представляв Wavin і TEPPFA, розповів про натурний експеримент з будівництва каналізаційного колектора з ПВХ і залізобетонних труб. Хронометраж будівництва полімерної і бетонної ділянок підтвердив, що за будь-яких однакових умов застосування полімерних труб істотно – на 30 % – прискорює темпи будівництва.

Доповідь американців Стіва Сендструма (ISCO Industries, Inc.) і Стефена Бороса (Pipeline Plastics, LLC.) була присвячена аналізу відмінностей класифікації найбільш поширених сьогодні марок трубного поліетилену – ПЕ 100 за класифікацією ISO та РЕ 4710 за класифікацією ASTM. Ця проблема набуває сьогодні все більшої актуальності внаслідок зростаючої глобалізації полімерного трубного ринку, коли до великих транснаціональних проектів залучаються учасники, які працюють за різними системами стандартів.

Далі робота конференції проходила по секціях на двох паралельних засіданнях.

Секція 2А була присвячена питанням сталого розвитку комунальної інфраструктури.

Стівен Фолкман з університету штату Юта (США) доповів про результати лабораторних випробувань зразків ПВХ труб, які експуатувалися від 20 до 49 років. Ці випробування підтвердили, що при дотриманні технології виробництва і монтажу труб термін служби ПВХ трубопроводів становить не менше 100 років.

Джон Кьордзел, головний інженер Advanced Drainage Systems, розповів про вимоги до вторинного поліетилену, що використовується при виготовленні труб різного призначення.

Компанія Borouge представила результати досліджень припустимої частки вторинного поліетилену при виготовленні труб для крапельного зрошення, що застосовуються у програмі озеленення пустель в Абу-Дабі.

Зоран Давидовський, віце-президент групи Pipelife, виступив з повідомленням про 10-річну міжнародну програму VinylPlus та її завдання.

Стефан Шуслер з Georg Fischer розповів про розроблену компанією систему прозорих труб з ПВХ для фотобіреакторів з вирощування біомаси (одноклітинних водоростей), що представляє собою перспективну сировину для цілого ряду виробництв.

У доповіді Ендрю Ведгнера (Borouge Pte Ltd.) було показано, як реалізація навіть нескладних проектів з використанням сучасних ПЕ труб може оздоровити соціальний стан у найбідніших країнах планети.

Секція 2В була присвячена методам з'єднання та випробувань полімерних труб.

Роберт Екерт (FRIATEC AG - ALIAXIS Utilities & Industry) розповів про нові ефективні способи врізки в ПЕ трубопроводи великого діаметра під тиском.

У свою чергу, його конкурент Алекс Герінгер (Georg Fischer Piping Systems Ltd.) розповів про новинки продуктового ряду компанії – сідлові відводи великого діаметра та муфти із системою активного зміцнення.

Домінік Геньо (GDF SUEZ) виступив з доповіддю, підготовленою колективом французьких фахівців, про тестування методу неруйнівного ультразвукового контролю із фазованими антенними решітками зразків електрофузіонних з'єднань ПЕ газопроводів малого діаметра (63 мм) із змодельованими дефектами.

Едвард Інгхем і Майк Шеферд з Великобританії розповіли про розроблений національний стандарт підготовки та атестації зварювальників поліетиленових труб.

Фахівці з Шеффілдського університету присвятили свій виступ аналізу руйнувань електрофузіонних сідлових відводів внаслідок втоми матеріалу та їх зв'язку з порушеннями технології монтажу.

Джиммі Чжоу (Dow Chemical Company) і Джим Джонстон (McElroy Manufacturing Inc.) поділилися результатами дослідження того, які властивості термопластів мають найбільший вплив на якість зварювання.

На секції 3А обговорювалися властивості трубних полімерних матеріалів, що визначають експлуатаційні характеристики труб.

Представники Borealis розповіли про результати тривалих гідростатичних випробувань зразків з РЕХ-с за методикою ISO 9080, а також випробувань на стійкість до повільного поширення тріщин. У всіх випадках результати випробувань істотно перевершили вимоги до труб, висунуті діючими нормативами.

Equistar Chemicals представила метод оцінки вмісту антиоксидантів у поліетилені з використанням рідинної хроматографії та мас-спектрометрії (ЖХ/МС), більш швидкий у порівнянні із загальноприйнятим OIT.

Представники Інженерно-механічної корпорації Колумбуса та Комісії з ядерного регулювання США розповіли про дослідження, спрямовані на визначення критичного розміру дефекту зварного стику в ПЕ трубах. Ці роботи проводяться у зв'язку із розробкою доповнення до Правил інспекції систем АЕС.

У доповіді компанії Chevron Phillips Chemical були проаналізовані внутрішні напруження, що виникають у ПЕ трубі при використанні внутрішнього охолодження при екструзії, та їх вплив на стійкість труби до швидкого поширення тріщин.

Можливості використання диференціальної скануючої калориметрії для точної оцінки ступеня пластикації ПВХ труб було розглянуто в доповіді американської Engineering Systems Inc.

Повідомлення компанії Dow Chemical присвятили оцінці впливу дефектів зовнішньої поверхні (подряпин тощо) на тривалу міцність ПЕ труб.

Темою секції 3В стали нові полімерні трубні матеріали. На ній прозвучали доповіді, присвячені трубам і фітингам з ПВХ-О, ПА-12, кольоровим мастербетчам і можливостям зниження вартості трубопроводів з ПВХ.

На другий день роботи конференції відбулися засідання, присвячені вдосконаленню методів випробувань, безтраншейним технологіям, рішенням із застосуванням труб з поліолефінів і полімерним трубам для гарячого водопостачання.

144 24Секція 4А відкрилася доповіддю корейських фахівців щодо результатів експериментів з дослідження можливостей неруйнівного ультразвукового контролю електрофузіонних з'єднань із застосуванням методу фазової дифракційної решітки.

Три доповіді (всі три від Advanced Drainage Systems) були присвячені випробуванням на повзучість екструзійних марок ПЕВГ і ПП.

Дві доповіді – від Kiwa Technology і Chevron Phillips Chemical – розглядали феномен швидкого поширення тріщин у трубах з ПЕВГ і ПП та фактори, що сприяють його виникненню.

На секції 4В були представлені огляди безтраншейних технологій будівництва та ремонту трубопроводів, методів оцінки тривалої міцності лайнерів з композиційних матеріалів, приклади ефективного застосування безтраншейних технологій, у тому числі з використанням стикового зварювання ПВХ труб. Особливої уваги заслуговує доповідь австралійських фахівців про досвід плужной прокладки ПЕ труб діаметром до 630 мм і двох ниток по 315 мм.

Усі доповіді секції 5А, присвяченій питанням застосування поліолефінових труб, так чи інакше стосувалися ПЕ труб великого діаметра.

Відкрила секцію доповідь австралійського виробника полімерів Qenos щодо унікального проекту швидкісного будівництва 4-кілометрового трубопроводу діаметром 1600 мм для відводу річки, що прорвала дамбу, від вугільного розрізу. Успішна реалізація проекту запобігла енергетичному колапсу цілого штату.

Роджер Джепсон з колегами з Union Pipes Industry розповіли про швидко зростаюче застосуванні ПЕ труб великого діаметра на Близькому Сході, а Дерек Макл з Radius Systems – про врізки у трубопроводи, сановані ПЕ лайнером з щільним приляганням. Бернд Клем (WIDOS) узагальнив досвід і рекомендації щодо стикового зварювання ПЕ труб великого діаметра, а Стів Сендструм (ISCO Industries, Inc.) з колегами з Reinert-Ritz GmbH виступили з аналізом «слабких ланок» ПЕ трубопроводів великого діаметра і рішень щодо їх усунення.

Секція 5В була присвячена полімерним матеріалам для труб, що транспортують гарячу воду.

Дві доповіді представили японські фахівці. В одній з них були детально розглянуті процеси старіння та руйнування труб з PE-RT і надані рекомендації з їх уповільнення, в іншій надані результати тривалих випробувань труб з РЕХ і PE-RT при високих температурах.

Три доповіді – від компаній Borealis, Borouge і Basell – були присвячені властивостям трубних марок поліпропілену нового покоління – PP-RCT, мультимодального PP-R і РР125.

На секції 6А розглядалися питання оцінки довговічності трубопроводів і методів прискорених випробувань.

Вчені з Леобен (Австрія) представили доповіді про оцінку терміну служби багатошарових поліпропіленових безнапірних труб і про кореляцію результатів прискорених випробувань ПЕ труб, виконаних на зразках різної форми, з даними стандартних випробувань згідно з ISO 9080.

Фахівці з Японії (Osaka Gas Co., Ltd. і Kyoto Institute of Technology) запропонували новий метод оцінки терміну служби багатошарових композитних труб, заснований на випробуванні кільцевих зразків на повзучість.

Карін Якобсон зі Шведського інституту корозії (Swerea KIMAB) розповіла про дослідження механізму старіння поліолефінових (ПЕ і ПП) труб при контакті з розчинами діоксиду хлору та про порівняння результатів прискорених випробувань зі станом зразків ПП труб, що були в експлуатації.

Професор Ф. Ванспейброек (Becetel) доповів про прискорений метод оцінки стійкості ПЕ труб до розтріскування (PANT-методі) та його переваги у порівнянні зі стандартним методом випробування труб з надрізом згідно з ISO 13479.

Тема секції 6В – «Полімерні труби та навколишнє середовище». Представлені на ній доповіді стосувалися загальних питань, пов'язаних з впровадженням та застосуванням полімерних труб, – ролі стандартизації, навчальних програм, розширенню сфери застосування тощо.

Секція 7А була присвячена трубам з профільованою стінкою. У представлених доповідях порушувалися питання, пов'язані з випробуваннями труб і колодязів, технології виробництва гофрованих ПП труб, оцінки довговічності гофрованих труб при великих зовнішніх навантаженнях та її зв'язку із вмістом вторинної сировини. У доповіді компанії Borealis були розглянуті властивості матеріалів для виготовлення дренажних блоків – нового напряму в штормовому водовідведенні.

Секція 7В відкрилася доповіддю Удо Андерса (Baerlocher GmbH) про стабілізатори, що використовуються у виробництві ПВХ труб у різних країнах. Автори спільної доповіді мексиканського та колумбійського відділень Dow і Андського університету в Колумбії розповіли про програму експериментів з підвищення зносостійкості труб з ПЕВГ за рахунок додавання до сировині зшивающих добавок. Представники Шведського інституту корозії (Swerea KIMAB) зробили огляд полімерних труб, що застосовуються для транспортування різних кислот на травильних виробництвах. Мексиканські фахівці представили математичну модель роботи ущільнювача в розтрубних з'єднаннях. Франс Шольтен (Kiwa Technology) розповів про можливості методу оцінки якості електрофузіонних з'єднань ПЕ труб, заснованого на аналізі енергії руйнування, і дав рекомендації щодо підвищення надійності з'єднань.

144 25

Секція 8А була присвячена питанням працездатності газопроводів. Три доповіді були представлені американським Gas Technology Institute. Автори однієї з них запропонували нову технологію ремонту ПЕ газопроводів – із застосуванням двокомпонентного акрилового адгезиву та ПЕ латок – і надали результати випробувань, що підтверджують його надійність. Автори іншого розповіли про результати дворічних досліджень впливу дифузії важких вуглеводнів на характеристики та ресурс ПЕ трубопроводів. Третя доповідь Gas Technology Institute була присвячена вивченню залишкового ресурсу ПЕ газопроводів Aldyl A, що експлуатуються з 1972-1974 рр. У інших доповідях, представлених на секції, також розглядалися питання довговічності ПЕ трубопроводів – дані дослідження зразків труб після більш ніж 30-ти років експлуатації, методологія оцінки терміну служби труб і електрофузіонних з'єднань , а також (доповідь Інституту полімерних матеріалів і випробувань ім. Іоганна Кеплера ) працездатність труб з ПЕ 100 і РЕХ у середовищах рідких вуглеводнів.

144 26На засіданні секції 8В розглядалися питання застосування ПЕ труб у промислових мережах, що характеризуються більш жорсткими умовами експлуатації (температура, тиск, хімічний склад) порівняно з транспортуванням води і газу. Представлені доповіді висвітлювали питання абразивної стійкості поліетилену при транспортуванні пульп, можливості застосування труб з PE-RT у нафтогазовій галузі та мережах теплопостачання, а також способи з'єднання ПЕ лайнерів при санації сталевих труб.

Темою секції 9А було впровадження полімерних труб.

Френк О'Каллаген з Iplex Pipelines (Нова Зеландія) представив детальний аналіз руйнувань трубопроводів з різних матеріалів у результаті землетрусів, що сталися в Новій Зеландії з 1987 по 2014 рр., і дав рекомендації з проектування трубопровідних систем у сейсмонебезпечних районах з урахуванням складності та вартості їх відновлення після землетрусів.

Стів Сендструм з колегами (ISCO Industries) розповів про вибір труби для будівництва 38 км трубопроводу, що забезпечує зростаючі потреби водопостачання міста Сан-Антоніо в Техасі. Цей не найбільш вражаючий за своїма мірками проект (діаметр труб - від 18 до 36 дюймів - 450-900 мм) названий Інститутом полімерних труб одним з «проектів року».

Дуг Серджант (EPCOR Water Services Inc.) розповів про розвиток системи водопостачання канадського міста Едмонтон із застосуванням труб ПВХ, а китайські фахівці – про досвід підводної прокладки полімерно-металевих труб через морські протоки між островами.

Фахівці з Japan Polyethylene Corporation (Кавасакі, Японія) розповіли про нову марку ПЕ 100 – NOVATECTM HD HE222W, що поєднує легкість переробки (індекс розплаву при високому навантаженні - 18 г/10 хв.) з характеристиками міцності, що перевищують вимоги Асоціації РЕ 100+.

На засіданні секції 9В розглядалися питання терміну служби трубопроводів та умов його забезпечення.

Представники Шведського інституту корозії (Swerea KIMAB) та скандинавської організації водокористувачів (4S-ledningsnät) розповіли про вивчення можливості продовження терміну служби ПЕ водопроводів до 150 років і про те, які технічні та організаційні заходи необхідно вжити для досягнення цього.

Фахівці Jana Laboratories дали про теоретичне обґрунтування застосування ПЕ труб у мережах питного водопостачання, оцінки їх працездатності та залишкового ресурсу.

Виступ Рікардо Барбоне (Georg Fischer Piping Systems) був присвячений історії трубопровідних систем. Аналіз рушійних сил їх еволюції дозволяє визначити основні напрямки подальшого розвитку галузі. 

Австрійські фахівці розповіли про результати аналізу ПЕ труб малих діаметрів (50 мм), що пропрацювали кілька десятиліть (від 24 до 44 років) у мережах комунального водопостачання у Відні та Граці. Дослідження показали, що залишковий ресурс цих труб все ще досить великий і термін їх служби перевищує нормативні 50 років.

Оцінкці залишкового ресурсу ПЕ безнапірних труб була присвячена спільна доповідь TEPPFA, Wavin, Borealis і LyondellBasell. Проведені дослідження дозволяють стверджувати, що при дотриманні нормативних вимог термін їх служби становитиме не менше 100 років.

На засіданні секції 10А розглядалися питання управління трубопроводами.

Теми двох доповідей були пов'язані з прийняттям Департаментом транспорту США програми з контролю надійності газорозподільних мереж (DIMP): Деніс Джарнеке з Gas Technology Institute повідомив про розробку єдиної автоматизованої системи збору та обробки даних про параметри зварювання, а Рендал Кнепп з Plastics Pipe Institute – про проблеми впровадження системи зворотного відстеження компонентів газопровідних систем.

Дві доповіді про управління трубопровідними активами представила канадська Jana: про застосування механіко-імовірнісних моделей для виявлення ділянок, що підлягають заміні, на газопроводах Aldyl, які експлуатуються з середини 1960-х років, і про новий підхід, розроблений компанією JANAcquire55™.

Китайські фахівці виступили з оглядом сучасного стану муніципальних мереж водопостачання Китаю, а також висвітлили роль полімерних труб у їх розвитку.

Засідання секції 10В було присвячене проблемам випробувань ПЕ труб на повільне поширення тріщин. На ньому учасники представили методи для випробувань труб з PE100 RC. Британська Exova повідомила про розробку методу оцінки стійкості до повільного поширення тріщин і залишкового ресурсу ПЕ труб шляхом вивчення показників деформаційного зміцнення на тонких зрізах з поверхні труби. При всіх своїх перевагах метод поки не дав надійних результатів.

На завершення роботи конференції було представлено 12 коротких повідомлень на найрізноманітніші теми – від розробки нових марок трубної полімерної сировини, конструкції труб і фітингів до прикладів застосування полімерних трубопроводів. Крім того, у фойє розміщувалися стендові доповіді.

Наступна конференція Plastic Pipes відбудеться в Берліні з 12 по 14 вересня 2016 року. Головою оргкомітету конференції призначений Зоран Давидовський, віце-президент з маркетингу та інновацій Pipelife Group. Також було оголошено, що проміжна, азіатська конференція буде проведена у Шанхаї 21-22 вересня 2015 року.

 144 27

Автор: Олександр Сазонов

ЖУРНАЛ ПОЛИМЕРНЫЕ ТРУБЫ - УКРАИНА